İzmir İçin Önemli UYARI! Vakum Etkisi Yaşanacak, Sahil Şeridinden Uzak Durun!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, meteorolojinin İzmir için şiddetli yağış ve fırtına bilgisi vermesinin ardından yurttaşlara kritik uyarıda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, "sahil bandından uzak durulması" yönünde uyarı bildirilerini dağıttı. Geceye doğru hava basıncının düşmesine bağlı olarak denizde yaşanacak vakum etkisi sebebiyle suların yükselebileceği açıklandı.

Meteoroloji İzmir İçin Uyardı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İzmir'in yağışlı havanın etkisi altına girmesi nedeniyle kırmızı alarm verdi. Yaşanacak olan fırtınanın saatteki hızı 100 kilometrenin üzerine çıkacak. İzmir'de metrekareye 50 ile 60 kilogram arasında yağış düşmesi beklentiler arasında. Bu nedenle özellikle deniz kenarı, dere yatağı ve zemin katlarda oturan yurttaşların dikkatli olması için ikaz yapıldı. Sıcaklıkların ani olarak düşmesi sonrasında Çarşamba gecesi, İzmir'de yüksek kesimlerde kar yağışının beklendiği belirtildi. Meteoroloji sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi de yurttaşları uyardı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'in uyarı metni ise şu şekilde:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gelen bilgiler doğrultusunda 26 Ocak 2021 Salı günü geceye doğru hava basıncının düşmesi sebebiyle denizde yaşanacak vakum etkisiyle suların yükselebileceği ve su taşkınlarına neden olabileceği ifade edilmektedir. Bu gece ve çarşamba sabahı gerçekleşebileceği düşünülen deniz taşkını olasılığına karşı güvenliğiniz açısından sahil bandına yakın yerlerde bulunulmaması ve ayrıca araçların sahil bandından uzak yerlere götürülerek park ettirilmesi oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçmek adına önem taşımaktadır."

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6318934/izmir-icin-onemli-uyari-vakum-etkisi-yasanacak-sahil-seridinden-uzak-durun