Küçük Mucitlerden İnsansız Su Üstü Kurtarma Aracı

Küçükçekmece Belediyesi Çocuk Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdiği, "İnsansız Su Üstü Kurtarma Aracı"nın (İSKA) test sürüşleri Küçükçekmece Gölü’nde yapılarak tanıtıldı.

Çocuk Üniversitesi “Model Gemi Yapımı Atölyesi" altyapı çalışmalarına katılan öğrenciler, "İnsansız Su Üstü Kurtarma Aracı" (İSKA) geliştirdi. 

İSKA Keşif İçin Kullanılacak

Arama kurtarma çalışmalarında keşif olarak kullanılacak olan, İnsansız Su Üstü Kurtarma Aracı’nı  (İSKA) projelendiren 8’inci sınıf öğrencisi Eren Defineci İSKA hakkında şunları söyledi:

“Bu tekne tam olarak arama-kurtarmalarda keşif için kullanılacak bir tekne. Arkasında bırakması için can simidi yeri var. Üzerindeki kamera sayesinde denizde canlı görüntüleme yapabiliyoruz”

Proje Danışmanı Çocuk Üniversitesi eğitmeni Tuğrul Yıldız ise şöyle dedi:

“Mekanik ve tasarım eğitim sürecini ele alarak, proje öğrencimizin oluşturduğu Model Gemimizin ilk yüzüş sürecini Küçükçekmece gölünde deneyimledik. Bu heyecanı öğrenci ve velilerimizle birlikte yaşadık”

İSKA Teknik Açıdan Oldukça Donanımlı

Çocuk Üniversitesi eğitmeni Tuğrul Yıldız’ın danışmanlığını yaptığı İSKA'nın özellikleri ise şöyle:

Çift motorlu, çift dümenli, RC kumanda ile uzaktan kontrol sistemi, görüntülü ve sesli arama sağlama, aynı zamanda aracın arkasındaki kanca ile taşığı can simitlerini kazazedeye ulaştırma, hareketli İP kamera ile kaza yerinden görüntüleri anında merkeze ulaştırma.

Ucuz Hızlı ve Verimli

Bu projenin amacı, ucuz, hızlı ve verimli bir cankurtaran operasyonu sağlayacak insansız bir su üstü aracı üretmek. Ayrıca, mekanik, yazılım, sürüş teknikleri, tasarım, problem çözme, robotik ve denizcilik kabiliyetlerinin bir arada kullanılması ve insansız su üstü araçlarına yönelik ilgilerini artırmak için öğrencileri bu alanda teşvik etmek.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6321338/kucuk-mucitlerden-insansiz-su-ustu-kurtarma-araci