CHP’li Veli Ağbaba: “Erdoğan, Esnafın Beklentilerini Suya Düşürdü”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafa destek açıklamasına ilişkin olarak eleştiride bulundu. Ağbaba, Erdoğan'ın açıklamalarına yönelik olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu destek de sayıları 220 bini bulan yeme içme sektöründe ciro kaybı yaşayan esnafa, bu sayı esnafın yüzde 10’unu bile bulmuyor. Son açıklanan destekle AKP esnafın yangınına bir bardak su dökmüştür, esnafın beklentileri de yine suya düşmüştür” 

CHP'li Vel Ağbaba Yazılı Açıklama Yaptı

CHP'li Veli Ağbaba, yazılı olarak açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi AKP'nin grup toplantısında yaptığı lokanta, restoran ve kafe gibi ticari işletmelere destek açıklamasına yönelik olarak değerlendirmede bulundu. Ağbaba, AKP’nin pandemi döneminde ekonomi yönetiminde başarısız olduğunu şu sözlerle iade etti:

“Ekonomik önlemlerin yetersizliği nedeniyle 2 milyonu aşkın esnaf bugün can çekişir hale geldi. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘esnafa müjde’ diyerek açıkladığı yüzde 3 ciro destek, esnafa ‘sefalete devam’ demekten başka bir anlam taşımıyor. Bu destekle 1 milyon ciro kaybı yaşayan esnafa 30 bin veriliyor; esnafın bir aylık zararı bile karşılanmıyor. Tüm dünyada, özellikle Avrupa’da küçük işletmelere ve esnaflara yönelik Mart ayında başlayan desteklerin üzerine yeni yeni paketler açıklanıyor. Almanya yüzde 75 ciro desteği veriyor, Danimarka yüzde 90 ciro kaybını telafi ediyor, Fransa’da esnafa aylık 1.500 Euro’ya kadar destek sağlanıyor. Türkiye’de ise verilen destek ise günlük 33 TL ile şimdi cironun sadece yüzde 3’ü. Bu destek de sayıları 220 bini bulan yeme içme sektöründe ciro kaybı yaşayan esnafa, bir başka deyişle bu sayı, esnafın yüzde 10’unu bile bulmuyor: Son açıklanan destekle AKP esnafın yangınına bir bardak su dökmüştür, esnafın beklentileri de yine suya düşmüştür.”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6322621/chpli-veli-agbaba-erdogan-esnafin-beklentilerini-suya-dusurdu