İstanbul Valiliği'nden Kabe Fotoğrafı Açıklaması : "Boğaziçi Üniversitesi Önünde Kabe Resmini Yere Seren 5 Kişi Gözaltına Alındı"

İstanbul Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında resen soruşturma başlatılan Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe resmini yere serdiği belirlenen 5 kişinin gözaltına alındığını belirtirken, 2 kişi için yakalama sürecinin devam ettiğini ifade etti. 

İstanbul Valiliği'nden Kabe Fotoğrafı Açıklaması Geldi

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada  Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde yer alan rektörlük binasının karşısında "Kabe üzerine şahmeran temalı figür ve LGBT-İ bayrak teması" yer alan bir resmin asıldığının belirlendiğine yer verildi. 

"İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak' fiilini işleyen şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalarda; D.D., S.N.B, H.K., R.Ö. ve S.C.U. isimli şüpheliler gözaltına alınmış, diğer 2 şüphelinin yakalanması çalışmaları devam etmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Kulübünde yapılan aramada söz konusu resmin asıldığı taşınabilir sunta pano ve çeşitli eylemlerde kullanılan afiş ve pankartlar bulunmuştur.  Bununla beraber Boğaziçi Üniversitesi LGBTi+ Kulübü'nde yapılan aramada; PKK terör örgütü amblemli ve propaganda içerikli yasaklanmış bir kitap, LGBTİ bayrakları ile eylemlerde kullanılan çeşitli afiş ve pankartlar ele geçirilmiştir. Savcılık talimatıyla R.Ö adlı şahıs serbest bırakılmış, diğer şüphelilerle ilgili işlemler devam etmektedir.  İslam Dininin mukaddes mekanı ve Müslümanların Kıblesi Kabe-i Muazzamaya yönelik bu çirkin saldırıyı esefle kınıyoruz." 

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6331444/istanbul-valiliginden-kabe-fotografi-aciklamasi-bogazici-universitesi-onunde-kabe-resmini-yere-seren-5-kisi-gozaltina-alindi