Sağlıkçılar Bekliyordu | Koronavirüs Meslek Hastalığı Sayıldı mı | Koronavirüsten Ölen Sağlıkçının Ailesine Ölüm Geliri Bağlandı mı

Koronavirüs nedeniyle hayata veda eden Genel Cerrah Doktor Salih Cenap Çevli’nin ailesine Türkiye’de ilk kez Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ölüm geliri bağlandı. Tepkilerini dile getiren Çevli'nin kardeşi Gamze Yıldırım şu sözleri söyledi:

“Türk Tabipleri Birliği’nin talepleri kabul edilsin”

Sami Narter, Çevli ailesinin avukatı olarak insanlara dava açmaktan çekinmemeleri gerektiği vurgusu yaptı.

Üflediği yan flüt ile Türkiye'nin hafızasına kazınan Çevli, covid-19 ile mücadele eden sağlık çalışanlarındandı ve hastasından virüs kaptı. Çevli ailesi için 26 Mayıs 2020 tarihi kara gün oldu ve günlerce devam eden hastalıkla mücadeleye ve tedaviye olumsuz cevap vererek hayata gözlerini yumdu. 

Genel Cerrah Doktor Salih Cenap Çevli’nin hayata veda etmesinden sonra ailesinden koronavirüsten öldüğünün kanıtlanması istenmişti. Dava açmak zorunda kalan acılı aile SGK'ya da başvuru yapmak zorunda kaldı. İstanbul Bakırköy Adliyesi İş Mahkemesi’ne dava açan aile avukatı Sami Narter, 'Çevli’nin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesinin iş kazası olduğunun tespiti ve manevi tazminat' davası açtı. SGK'ya da başvuruda bulunuldu ve Çevli ailesi için SGK'dan karar geldi.

Koronavirüsten Ölen Sağlıkçının Ailesine İlk Kez Ölüm Geliri Bağlandı

SGK'dan Çevli ailesi için gelen karara göre; eşine 1600 lira, çocuğuna da 842 lira ölüm geliri bağlandı.

Çevli’nin kardeşi Gamze Yıldırım,sağlık çalışanlarının koronavirüsten ölümünün illiyet bağı aranmaksızın kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları dile getirdi:

“Abimin ölümünün meslek hastalığı olduğu buz gibi ortadayken, bir yandan bunu kanıtlamaya çalışmak bizim için çok acı. Acılarımızla mı uğraşalım, bunlarla mı uğraşalım. Türk Tabipler Birliği’nin bu konudaki çağrısı kabul edilmeli. Benim abim pazarda kapmadı bu hastalığı, görevinin başındaydı. Çok kırgın ve üzgünüm”

Bu kararın önemli olduğu vurgusu yapan Çevli ailesin avukatı Dr. Sami Narter, iş kazası ve meslek hastalığında hayatını kaybedenlerin yakınlarına haklarını araması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“İnsanların dava açmaktaki tereddütleri birkaç noktada toplanıyor. ‘Devlete karşı dava açarsak zarar görür müyüz, davayı kaybeder miyiz, davayı kaybedersek karşı tarafın masraflarını da biz ödemek zorunda kalırız’ diye çekinceler oluşuyor” 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6345378/saglikcilar-bekliyordu-koronavirus-meslek-hastaligi-sayildi-mi-koronavirusten-olen-saglikcinin-ailesine-olum-geliri-baglandi-mi