İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Öğrencilere Karşı Hoşgörülü Olma Çağrısında Bulundu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle çevrimiçi ortamda bir araya gelerek öğrencilerin taleplerini dinleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Bilimin onuruna, üniversitenin saygınlığına sahip çıkmak dışında bir amaçları olmayan gençlere uygulanan baskı ve şiddet kabul edilemez. Barışçıl yöntemlerle demokratik haklarını kullanan herkese fırsat tanınmalı, öğrenciler dahil her bir vatandaşın söylediklerine kulak verilmelidir” diyerek öğrencilere destek olmaya devam etti.

Ekrem İmamoğlu: Üniversitenin Rektörü, Üniversitenin Bünyesinden Seçilsin

Öğrenciler, çevrimiçi buluşmada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, rektörlük ve yetkili tüm makamlara ilettikleri temel taleplerinin neler olduğunu anlattı. Öğrencilerin talepleri ise şu şekilde:

“Gözaltına alınan arkadaşlarının bırakılması; maruz kaldıkları her türlü şiddete son verilmesi; farklı kimliklere saygı duyulması; medyada kendilerine uygulanan fiziksel ve duygusal karalama kampanyalarının bitirilmesi; Boğaziçi Üniversitesi’nin kurumsal ve kültürel yapısının korunması; üniversitelerinde özerk bir akademik ortamın yaratılması, bu kapsamda kendi rektörlerinin üniversite bünyesinden seçilmesi, bunun sağlanması için de mevcut rektörün istifası veya görevden alınması”

İmamoğlu: Demokratik Taleplere Baskı ve Şiddetle Karşılık Vermek, Bu Ülkeye Yapılacak En Büyük Kötülüklerden Biridir

Ekrem İmamoğlu, gençlere uygulanan baskı ve şiddetin kabul edilemez olduğunu şu cümlelerle ifade etti:

“Bilimin onuruna, üniversitenin saygınlığına sahip çıkmak dışında bir amaçları olmayan gençlere uygulanan baskı ve şiddet kabul edilemez. Barışçıl yöntemlerle demokratik haklarını kullanan herkese fırsat tanınmalı, ne söylediklerine kulak verilmelidir. Demokratik bir hukuk devletinin gücü buradan gelir. Bu ülkenin bütün gençleri bizim evlatlarımız, ülkemizin geleceğidir. Onlara, gündelik siyaset hesapları, kutuplaştırma manevraları çerçevesinde yaklaşmak, demokratik taleplerine baskı ve şiddetle karşılık vermek, bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüklerden biridir”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6345964/ibb-baskani-ekrem-imamoglu-ogrencilere-karsi-hosgorulu-olma-cagrisinda-bulundu