Milli Eğitim Bakanlığı, Yüz Yüze Eğitime Nasıl Geçileceğini Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kademeli olarak yüz yüze eğitime nasıl geçileceğini açıkladı. Konu ile ilgili olarak MEB, şu açıklamayı yaptı:

"Tüm ilk ve ortaokullar, bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında yüz yüze eğitim 15 Şubat itibarıyla başlatılacak. İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, Bilim ve Sanat Merkezleri de 1 Mart itibarıyla ortaokul 8. sınıflarla birlikte yüz yüze eğitime geçecek."

MEB Açıkladı: Yüz Yüze Eğitim 15 Şubat'ta Başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, kademeli olarak yüz yüze eğitime nasıl geçileceğini dair usul ve esasları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; yüz yüze eğitim için belirlenen tarih; 15 Şubat 2021. Tüm birleştirilmiş sınıflarda, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde, il, ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe Millî Eğitim Müdürlükleri iş birliği ile alınacak kararlar bağlamında bütün bağımsız anaokulları, ilkokul ve ortaokullar, ve bütün özel eğitim anaokullarında yüz yüze eğitim 15 Şubat tarihinde başlayacak.

İlkokullarda, ortaokullarda ve de imam hatip ortaokullarında yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olacak. Teneffüsler ise 10'ar dakika şeklinde düzenlenecek. Bilim ve Sanat Merkezleri de ise 1 Mart itibariyle ortaokul 8. sınıflarla birlikte yüz yüze eğitime geçecek. Konu ile ilgili olarak MEB'ten yapılan yazılı açıklama ise şu şekilde:

"15 Şubat'tan itibaren kademeli başlatılacak yüz yüze eğitime ilişkin usul ve esaslar belirlenerek illere gönderildi. 
Bu kapsamda 15 Şubat itibarıyla, "birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek. 
1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek. 
Ortaokul 5, 6  ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek. 
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek. 
Öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacak. Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki diğer saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler işlenmeye devam edilecek. Bu durumdaki öğrenciler, EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları gibi yollarla uzaktan eğitim almayı sürdürecek. 
Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, okul müdürlüklerine yazılı başvuru yapabilecek. Yüz yüze eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. 
İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise onar dakika olacak."

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6352454/milli-egitim-bakanligi-yuz-yuze-egitime-nasil-gecilecegini-acikladi