"Altın Tabağa Konup Yenmez" | Simavlı Köylüler Neden Altın Madenine Karşı Çıkıyor?

Kütahya'nın Simav ilçesindeki Örencik Köyü ile Tavşanlı ilçesine bağlı olan Avcılar Köyü arasında, 668 hektarlık alanda altın ve gümüş madeni açılmak isteniyor. Geçimlerini tarım faaliyetleriyle sağlayan ve köylerini terk etmek istemeyen bölge halkı, projeye karşı çıkıyor. Projenin iptal edilmesini isteyen Simavlı köylüler taleplerini şu sözlerle dile getiriyor:

"Makinelerin önüne yatarım. Altın, tabağa konulup da yenmez, Cumhurbaşkanına da sesleniyoruz, duysun kulakları"

Simavlı Köylüler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Seslendi

Kütahya Simav'da 93 hektar alanda izni bulunan maden şirketinin kapasite artırımına gitmesi ve 668 hektarlık alanda çalışma yapmak istemesi üzerine bölge halkı harekete geçti. Geçimi ormancılık, tarım ve hayvancılıktan sağladıklarını belirten köylüler, maden çalışmalarının tarım ve ormanlık alanlar içerisinde yapılmak istendiğini belirtti ve maden çalışma alanının genişletilmesine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdiler. Simavlı köylüler, şu sözlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendiler:

"Bizim köyümüzü yazık etmeyin. Köyümüz 300 hane. Çoğumuz dışarda. Bak makinenin önüne yatarım. Bana bakan yok, bir başıma duruyorum. Bu köye yazık değil mi? Hükümetin verdiği 2000 TL yetmiyor, buradaki insanlar malıyla idare ediyor"
"Altın tabağa konup da yenmez. Biz toprağımızda yaşamak istiyoruz. Biz doğamızı bozdurmayacağız. Cumhurbaşkanına da sesleniyoruz, duysun kulakları. Altın istemiyoruz biz"
"Duysun bizi. Köyümüzde yaşamak istiyoruz, başka bir yere gitmek istemiyoruz. Biz altın, para istemiyoruz, doğamızı istiyoruz"

Proje Onaylanırsa En Az 750 Bin Ağaç Kesilecek!

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Örencik köylülerini ziyaret etti ve köylülere destek verdi. Konu ile ilgili olarak Orhan Sarıbal şu açıklamayı yaptı:

"En az 750 bin ile 2 milyon arasında ağaç kesilecek. Yani bu ülkenin yöneticileri Kazdağları'nda ağaç sayılarını söylerken kendileri neye inanıyorlardı bilmiyorum ama bizler aptal değilik. Bizler, 200-300 yıllık ormanın nasıl oluştuğunu, yaklaşık 1 dönümünde ne kadar ağaç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu 40 köyü etkileyecek olan madenin, siyanürle elde edilecek altın madeni olduğunu biliyoruz" 

"KÖYLÜLERİN BURADA YAŞAYABİLMELERİ MÜMKÜN DEĞİL"

Bölgeye gelerek köylülere destek olan Zeliha Aksaz şu cümlelerle, projenin onaylanması sonrası köylülerin burada yaşamayacağına dikkat çekti:

"Zenit Madencilik tarafından açılması plananan altın madeni projesi ile işmede gün aşırı 500'ü aşkın noktadan yolda 72 tonun üzerinde dinamit kullanılarak patlama yapılacak. Elde edilen 1 milyon 600 bin ton cevher öğütülüğ siyanür havuzlarında çözeltilerek hidroklorik asitle yıkanacak. Bu durumda işletme sahası içinde kalan Örencik, Avcılar, Kavaklı, Tepebaşı köylülerinin burada yaşayabilmeleri mümkün değil" 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6359944/altin-tabaga-konup-yenmez-simavli-koyluler-neden-altin-madenine-karsi-cikiyor