Yaralı Dağcılar HATU Timleri Tarafından Kurtarıldı | Dağcılar Neden Yaralandı?

İzmir Ödemiş ilçesi'ndeki Bozdağ'a zirve tırmanışı gerçekleştiren grupta bulunan 2 dağcı, kayarak 200 metre derinliğindeki dere yatağına düştü. Düşme sonucu yaralanan dağcılar, mahsur durumda kaldıkları karla kaplı olan sarp bölgeden, Türkiye'de kullanımı ilk kez gerçekleştirilen jandarmanın Helikopterden Atma Toplama Uzmanı (HATU) Timi ile AFAD ekipleri operasyonuyla kurtarıldı.

Yaralı Dağcılar Cep Telefonuyla Yardım İstedi

Sabahın erken saatlerinde, 10 kişilik dağcı grup Bozdağ'a zirveye tırmanışa geçti. İkiye ayrılan dağcıalr farklı rotalarda yürüyüş ve tırmanışını gerçekleştirdi. Zirveye çıkan grupta bulunan Yavuz Anılak (40) ile Rüştü Keyf (60) öğle saatlerinde, Çavdar Mevkii'de kayarak sarp ve karlı bölgeden yaklaşık 200 metre derinlikteki dere yatağına düştü. Halk arasındaki adı 'Açöldüren' olan dere yatağında mahsur durumda kalan 2 dağcı, cep telefonları ile jandarmayı arayarak yardım istedi.

HATU Timi ve AFAD Kısa Sürede Bölgeye Geldi

Yaralı dağcıların aramasından sonra kısa sürede bölgeye, jandarmaya ait HATU timi ve AFAD ile 112 Acil Servis ekipleri intikal etti. Yaralı dağcıların, HATU timi tarafından kurtarılması, film sahnelerini aratmadı. Amfibik araç ile zirveden indirilerek ambulansla Ödemiş Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralı dağcılar, tedavi altına alındı. Yaralı dağcıların birinin el ve ayağında kırık, diğerinde ise şakağında ve vücudunda ezikler olduğu bilgisi edinildi.

 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6360334/yarali-dagcilar-hatu-timleri-tarafindan-kurtarildi-dagcilar-neden-yaralandi