Dışişleri Bakanlığı ABD'nin Osman Kavala Çağrısına Sert Tepki Gösterdi: Kimse Türk Mahkemelerine Emir Veremez!

Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın "Osman Kavala'nın serbest bırakılması" çağrısına ilişkin olarak,

Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez

açıklamasını yaptı. 

Kimse Türk Mahkemelerine Emir Veremez!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın Osman Kavala hakkındaki çağrısına yönelik açıklamalarda bulundu. Aksoy:

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.

diyerek sözlerine şu şekilde devam etti;

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.
Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.
AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.
Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.
Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.

Osman Kavala Davası ile İlgili Ne Olmuştu ? 

ABD Dışişleri Sözcüsü Price 

ABD bir kez daha Türkiye'yi Osman Kavala'yı derhal serbest bırakmaya çağırıyor. Kavala aleyhindeki aldatıcı suçlamalar, devam eden tutukluluğu ve aleyhindeki davaların birleştirilmesi de dahil olmak üzere yargılamasının sonuçlanmasında devam eden gecikmeler, hukukun üstünlüğü ve demokrasiye saygıyı baltalamaktadır

açıklamalarında bulunmuştu.  

 

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6372828/disisleri-bakanligi-abdnin-osman-kavala-cagrisina-sert-tepki-gosterdi-kimse-turk-mahkemelerine-emir-veremez