Cumhurbaşkanı Erdoğan Büyükelçi Atamalarında Neden Washington'u Dahil Etmedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile hazırlanan büyükelçi kararnamesi yayımlandı. Kararnamede 24 büyükelçi merkeze atanırken, 28 büyükelçi de farklı ülkelerdeki yerini aldı. Washington Büyükelçiliği için uygun görülen Murat Mercan 'ın ismi ise yeni kararnamede yerini almadı. Şu anda Japonya Büyükelçisi olarak görev yapan Mercan'ın yerine Janponya'ya da herhangi bir atama yapılmadığı dikkat çekti. Bu duruma neden olan şeyin ABD'nin Mercan için agreman vermemesi olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Büyükelçi Atamalarında Neden Washington'u Dahil Etmedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasının yer aldığı kararnamede yer almayan bir diğer isim ise Berlin Büyükelçisi olması planlanan Ahmet Başar Şen idi. Berlin'de büyükelçi olan Ali Kemal Aydın ise merkeze çekildi.  Söz konusu kararname Resmi Gazete'de yayımlanırken, daha önce Washington Büyükelçi görevi için uygun görülen Murat Mercan'ın listede olmadığı dikkat çekti. Söz konusu elçilikte görev yapan Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ise henüz merkeze çekilmedi. Ankara - Washington arasındaki gerginliğin bu durum üzerinde etkisi olduğu belirtiliyor. 

Büyükelçi Atamaları Nasıl Yapılıyor?

Tüm dünya ülkelerinde gerçekleştirilen büyükelçi atamalarında öncelikle ülkeler atayacakları isimleri belirlemektedir. Ardından, atama yapılan ülkenin başkenti ile bilgi paylaşılmaktadır. Bu bilgi paylaşımının ardından söz konusu ülke, belirtilen büyükelçiyi onayladıklarına dair bir onay niteliğinde agreman iletirler. Böylece ülkeler atama yapacakları kişileri kararname ile kendi ülkelerinde duyururlar. 

Tel Aviv Büyükelçiliği Ataması Yapılmadı mı?

Daha önce 2018 yılında ABD Büyükelçisini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımıştı. Kudüs'te görev yapan Kemal Öthem de merkeze atanmıştı. Söz konusu karar ile Öthem resmi olarak merkeze alınırken, Tel Aviv büyükelçiliğine atama yapılmadığı iddia edildi. 

Türkiye'den Yurtdışındaki Ülkelere Atanan Büyükelçiler

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararnameye göre, Türkiye’nin yurtdışındaki temsilciliklerine atanan büyükelçiler şöyledir:

Merkeze Alınan Türkiye Büyükelçileri Kimlerdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye'de merkez büyükelçiliklere atanan elçiler ise aşağıdaki gibidir. 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6489695/cumhurbaskani-erdogan-buyukelci-atamalarinda-neden-washingtonu-dahil-etmedi