Türkiye Neden Ham Yağ İthal Edecek? Ayçiçeği Üreticisinin Konu Hakkındaki Düşüncesi Nedir?

Türkiye'nin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığı ile tarihinde ilk defa ham ayçiçeği yağı ithal edeceği açıklandı. Bu konudaki ihtiyacın üretimdeki düşmeden kaynaklandığını not düştü. Türkiye'de yapılan üretimim ihtiyacın yalnızca yüzde 65'ini karşıladığı not edilirken, Keşanlı çiftçi Mehmet Ali Yetim bu konuda yaptığı açıklama ile Ayçiçek üreticisinin sesini duyurmaya çalıştı. 

 'Üretmezseniz üretmeyin ben dışardan alırım' diyerek ithalle bizi terbiye etmeye kalkarsa maalesef üretici kazanamıyor, tüketici pahalı tüketiyor. 2020'de ürettiğimiz ayçiçeğin daha desteklemesini alamadık. Gelecek sene de aynı şeyin yaşanmaması için bize destek yapılmasını istiyoruz" 

Ayçiçeği İthalatını Eleştiren Çiftçi "Çiftçiler İthalatla Terbiye Edilmeye Çalışılıyor" Dedi

Edirne Keşanlı ayçiçeği üreticisi Yetim koronavirüs ile mücadele döneminde büyük zorluklar çeken çiftçiler olduklarını anlatırken, Ayçiçek yağının fiyatının eleştirildiğini fakat üreticinin ne halde olduğunu bilenin olmadığını söyledi. Gübre ve ilacın büyük oranda zamlandığını anlatan Yetim, hükümetin kendilerini ithalat ile cezalandırmaya çalıştığını söyledi. 

 "Günümüzde ayçiçeği yağının ne kadar pahalı olduğu konuşuluyor da ayçiçeği üreticisinin ne olduğunu soran yok. Bu tarlalarımızda geleceğin ayçiçeğini yetiştirmeye çalışıyoruz. Ama gübrenin, ilacın girdilerin bu kadar pahalı olmasından dolayı üretemiyoruz. Bir de hükümet 'Üretmezseniz üretmeyin ben dışardan alırım' diyerek ithalle bizi terbiye etmeye kalkarsa maalesef üretici kazanamıyor, tüketici pahalı tüketiyor. 2020'de ürettiğimiz ayçiçeğin daha desteklemesini alamadık. Gelecek sene de aynı şeyin yaşanmaması için bize destek yapılmasını istiyoruz" 

Ayçiçeği Tohumu İthalatı Ülkeleri 2020 

2019 yılında Moldova, Romanya ve Rusya'dan temin edilen Ayçiçeği tohumları, 2020 yılında Rusya, Çin ve Bulgaristan olarak değişti. Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım yaptığı sosyal medya paylaşımında Toprak Mahsulleri Ofisi'nin tarihte ilk kez ham yağ ithal edeceğine vurgu yaptı. 

 "Toprak Mahsulleri Ofisi tarihinde ilk kez ham ayçiçeği yağı ithalatı yapacak. 25 bin ton ayçiçeği yağı ham olarak alınacak. Bu da özellikle ucuz ve daha uygun fiyata satacak firma veya marketlere tahsis edilecek. Burada amaç Ramazan ayında fiyatların aşırı yükselmemesi için bu ithalatın yapıldığı söyleniliyor. Türkiye kendi yağını üretmediği için bu ithalata başvuruyor.  Bu yıl dünyada da ayçiçeği yağı tohumu ve ham yağı fiyatlarının son 6 yılın en yüksek seviyeye ulaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Türkiye kendi ihtiyacının ancak yüzde 65’ini karşılayabiliyor" 

İthal Edilen Yağlar Nasıl Değerlendirilecek?

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre gümrük ödemeksizin ithal edilecek olan ham yağın önce rafine edileceği sonrasında ise market ya da uygun satış noktaları aracılığı ile piyasaya dahil edileceği belirtildi. Ayçiçeği üretiminin merkezi Trakya'yı işaret eden Ali Ekber Yıldırım, söz konusu bölgedeki tarım faaliyetlerinin desteklenmesinin çok daha faydalı olacağına vurgu yaptı: 

"Oysa bu bölgede devlet sulama yatırımlarını desteklese bu ithalata belki de hiç ihtiyaç olmayacak. Çünkü Hamza Dere Barajı var.  Yüzde 20’si tamamlanamadığı için barajda 4-5 yıldır su orada duruyor. Bu barajla 400 bine kadar bir alanın sulanması öngörülüyor. Bu bölgede ayçiçeğini sulu tarım olarak yapabilirsek verim en az iki katına çıkacak ve o bölgede sulamayla birlikte yılda iki ürün alınabilecek. Buraya ihtiyaç olan kaynak 130 milyon lira bu para harcandığı takdirde Türkiye’nin ayçiçeği üretim kendine yeterli bir hale getirilebilir. Şimdi 25 bin tonluk bir ham yağ ithalatı yapıyoruz. Buna ödenecek para 250 milyon liraya yakın. Yani Türkiye 130 milyon lirayı yatırıp çok ciddi bir gelir elde edecekken burada iyi niyet göremiyorum ben açıkçası. Ama bu ithalattan beslenen bir kesim var. Bu destekler onlara sağlanıyor. Türkiye’de sulamada atılım yılı ilan edildi. Bakalım ne kadar atılım yapılacak. "

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6489739/turkiye-neden-ham-yag-ithal-edecek-aycicegi-ureticisinin-konu-hakkindaki-dusuncesi-nedir