Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci Müjdeyi Verdi ''Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi'' Geliyor

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, inşaatına başlanan Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi’nin 2021 yılı içerisinde biteceğinin müjdesini verdi. Merkez içerisinde kütüphane, kitap kafe, etüt merkezleri, atölyeler, meslek edindirme kursları ile konferans salonlarının yer alacağını belirten Başkan Deveci, “Üniversite gençliğinin bu kentte arayıp bulamadığı imkanlara sahip, öğrencilerimizin ihtiyaçlarına cevap verecek çok amaçlı bir yapı olacak” dedi.

Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi İnşaat Çalışmalarına Başladı

Atakum Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü, 2017 yılında pazar yeri ve katlı otopark yapımı amacıyla inşaatına başlanan ancak tamamlanmayan yapıyı Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi olarak yeniden projelendirerek inşaat çalışmalarına başladı. İnşaat çalışmalarını ziyaret eden Başkan Deveci merkezde Atakum’da öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kütüphane, etüt merkezi ve ders çalışma alanların oluşturulacağını söyledi.

İnşaatın 2021 Yılı İçerisinde Bitmesi Planlanıyor

Toplam inşaat alanının yaklaşık 5 bin metrekare olduğu projede, bodrum, zemin kat ve üç katlı kullanım alanı mevcut olacak. Merkez içerisinde kitap kafe, kütüphane, iki adet çok amaçlı toplantı ve konferans salonu, iki adet kafeterya, atölyeler, etüt merkezi, sınav dönemlerinde 24 saat açık kalacak ders çalışma alanları ile kadın el emeği ürünleri mağazası yer alacak. Pandemi önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda ekibin çalıştığı merkez inşaatının ise 2021 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

'' İçinde 20-25 Bin Kitabın Olacağı Bir Kütüphane Düşünüyoruz''

Tıp fakültesi ve fen bilimleri gibi fakültelerin kitaplarının pahalı olduğundan bahseden Başkan Deveci, öğrencilerin bulamadıkları kitapları da burada bulabileceklerini belirtti.

''İçinde 20-25 bin kitabın olacağı bir kütüphanede tıp fakültesi ve fen bilimleri fakültelerinden öğrencilerin piyasada bulamadıkları ve çok pahalı olan ders kitapları da yer alacak. Aynı zamanda içinde bulunan kafelerde buluşabilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve birbiriyle görüşebilecekleri hem de ders çalışabilecekleri, internet altyapısının güçlü olduğu, 100-150 kişilik toplantı ve sohbet salonlarının da bulunacağı çok amaçlı bir salon düşünüyoruz. Yani buraya üniversite gençliğini çekmeyi planlıyoruz. ''

''Yaklaşık 40'a Yakın Çalışma Atölyeleri ve Sınıfları Oluşturuyoruz''

Açıklamalarına devam eden Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, 30 yaşın altında 4 binden fazla başvuru olduğunu belirterek sözlerine şunları ekledi:

''Yaklaşık 40’a yakın çalışma atölyeleri ve sınıfları oluşturuyoruz. Meslek edindirme kurslarımıza 30 yaşın altında yaklaşık 4 binden fazla başvuru oldu. 30 yaşın altındaki gençlere hem mesleki eğitim vereceğiz, hem de üniversitelerimiz, Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR ve Halk Eğitim gibi paydaşlarımızla burada mesleki eğitim kurslarında eğitimini tamamlamış gençlerimizi istihdama yönelik işbirliği sergileyeceğiz. İçerisinde resim atölyeleri, galeriler ve kafe işletmeleri barındıran kültürel çalışmalara ev sahipliği yapacak bir Gençlik ve Bilim Merkezi oluşturmaya çalışıyoruz. ''

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6496351/atakum-belediye-baskani-cemil-deveci-mujdeyi-verdi-atakum-genclik-ve-bilim-merkezi-geliyor