Koronaya İyi Gelen Yiyecekler | Koronaya Yakalanan Ne Yemeli | Sağlık Çalışanları Nasıl Beslenmeli

Koronaya iyi gelen yiyecekler hastalığa yakalanmamış olanlar, korona tedavisi olanlar ve sağlık personelleri açısından değerlendirilebilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirici yiyecek ve takviyeleri temel alarak Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Diyetisyenleri Birliği uyarılarına göre bir beslenme düzeni oluşturulabilir.

Koronaya Yakalanan Ne Yemeli? Tedavi Sürecinde Olanlar için Öneriler | Korona Hastaları Ne Yemeli?

Koronaya iyi gelen yiyecekler klinik tedavi süreçleri açısından birtakım önerileri kapsayan bir süreç anlamına geliyor. Covıd-19 klinik beslenme tedavisine göre şu başlıklara göre bir değerlendirme yapılabilir.

1. Bağırsak Mikroekolojisi 

Korona hastalarında covid 19 nedeniyle bağırsak dengesinde bozulmalar oluşabiliyor. bunun da oluşma nedeni enfektif ilaçlar ve hastada ishal, karın ağrısı yapabiliyor. Bağırsak florasının dengesini korumak adına koronaya iyi gelen yiyecekler için hastaya özel bir beslenme desteği hazırlanır.

2. Stresi Azaltan Beslenme Koronaya İyi Gelen Yiyecekler ve Tansiyon

Korona hastaları ne yemeli sorusu ile stresi azaltan yiyecekler birbiriyle doğrudan bağlıdır. kritik seviyedeki COVİD -19 hastalarının beslenmesi erken risk değerlendirmesine göre yapılmalıdır. Aspirasyon riskleri ve gastrointestinal fonksiyonlar anlamında destek bir süreç hedeflenir.

Koronaya İyi Gelen Yiyecekler Sağlık Bakanlığı

Koronada nasıl beslenmek gerekiyor sorusunun sağlık personeli kısmında şu maddelere önem vermek gerekiyor:

Koronaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Korona Olmamak İçin Ne Yemeli?

Korona olmamak için ne yemeli sorusuna gelindiğinde genel alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Korona ve diğer hastalıklara direnç geliştirmek için beslenme önerileri:

Ne İçmeli? Koronaya İyi Gelen İçecekler

Koronada içilmesi gerekenler dediğinizde suyu en başa koymalısınız. Hastalık sürecinde zararlı maddeleri ancak bu şekilde atma yolu oluşur. Yeni hücrelerinizin oluşması adına zararlıları yok etmeniz önemlidir.  Günde minimum iki litre tüketilmesi gerekiyor. Vücut direncini artıran korona ürünleri  içinde bitki çayı tüketimini de düzenli şekilde sürdürmelisiniz. Bunu yaparken kendi hassasiyetlerinizi gözden geçirerek bitki çayı seçmelisiniz.

Başka Ne Yapmalı? Koronaya İyi Gelen Şeyler Neler?

Temiz havayı yaşam alanınızdan eksik etmeyin. Mesafe kuralları, yaşam alanınızın hijyeni, gittiğiniz yerlerde kendinizi korumanız önemlidir. Koronaya iyi gelen şeyler için bir sıralama yapılırsa:

Korona Hastaları Ne Yememeli?

Korona hastaları yememesi gerekenler konusunda birkaç ayrıntıya değinmekte fayda var. Şeker tüketimine dikkat etmeniz önemle tavsiye edilir. Alkollü içecekler metabolizmanızın genel işleyişini bozduğu için önlem almanız zorlaşır. İşlenmiş et ürünlerinden uzak durmak gerekiyor.

Koronayla alakalı beslenme önerilerinin tamamını Türkiye Diyetisyenleri Birliği linkinden bulabilirsiniz. Egzersizler hakkında da  koronada  spor hareketleri sayfası üzerinden bulabilirsiniz.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6513189/koronaya-iyi-gelen-yiyecekler-koronaya-yakalanan-ne-yemeli-saglik-calisanlari-nasil-beslenmeli