Chp’li Gökçel, Mavi Vatana Sahip Çıkma Projesi Dedi

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Ana Konteyner Limanı Projesi hakkında TBMM gündeminde konuşma yaptı.  11. Kalkınma Planından çıkarılan Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesi hakkında Gökçel;

Tedarik zincirleri dünya ticaretinin en önemli ayağı haline gelmiştir. Artık birçok ülke limanlara yatırım yapıyor. Dünya Ticareti konteynerler üzerinden gemi taşımacılığı ile yön buluyor. Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesi 15 yıldır tüm 5 yıllık kalkınma planlarında yer aldı. Fakat ne hikmetse 11. Kalkınma Planından çıkartıldı” dedi.

Neden Çıkarıldı Soru İşareti Uyandırıyor

Projenin önemine dikkat çeken Gökçel; Mavi Vatan’a sahip çıkılabilmesi ve ekonomik açıdan daha güçlü bir şekilde devam edebilmek adına çıkarılan projenin soru işaretleri uyandırdığını belirtti.

1.Hamaset Nutuklarıyla Mavi Vatan’a Sahip Çıkılmaz

Türkiye’nin Akdeniz politikası bakımından projenin önemli olduğunu vurgulayan Gökçel, Beyrut’taki patlamalar ardından önem kazanan Mersin’e dikkat çekti. Gökçel,

Mersin çok önemli bir liman kenti olduğunu bir kez daha kanıtladı. Beyrut Limanında bir patlama oldu. Limanda patlama olduktan sonra Mersin kullanılmaya başlandı. Mersin limanı bölgedeki konteyner ve deniz taşımacılığına ev sahipliği yaptı. Hem ülkemize hem bölgemize ekonomik katkılar yaptı dedi.

2. Proje Gecikirse Kaynak Lazkiye ve Pire’ye Akacak

Projenin hayata geçmemesi halinde Türkiye’nin küresel lojistik pastasından pay alamamış olacağını belirten Gökçel; Mavi Vatan’da lider ülke olmak  Türkiye sorumluluğundadır şeklinde yorum yaptı.

 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6514965/chpli-gokcel-mavi-vatana-sahip-cikma-projesi-dedi