İzmir'de Cafe Bar İşletmecileri ve Çalışanları Sokağa Döküldü!

İki müzisyenin işsizlikten dolayı intihar ettiği İzmir'de, pandemi gerekçesiyle 170 gündür mekanları kapalı olan kafe bar işletmecileri ile çalışanları sokağa döküldü. İşletmeciler ve çalışanlar "Hesabı biz ödemeyeceğiz", "İntihar değil cinayet, sorumlusu hükümet" sloganları attı. Yaklaşık 100 kişi basın açıklaması yaparak hükümete seslendi. Basın açıklamasında şu sözlere yer verildi:

"Kongreler lebalep maşallah, restoranlar pandemi var mazallah" dövizleri taşıyan çalışanlar AKP'nin kalabalık salonlardaki kongrelerine dikkat çekti. Açıklamada "Esnaf da çalışan da zorda. İş yerlerini açın"

Kafe ve Bar Çalışanları: Hesabı Biz Ödemeyeceğiz

Kafe ve bar çalışanları İzmir'de "Hesabı biz ödemeyeceğiz" sloganları atarak eylemi yaptı. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan yaklaşık 100 kişi, işsizlikten kaynaklanan geçim sıkıntısı nedeniyle intihar eden 3 müzisyen Mehmet Mert Al, Duran Ay ile Erdem Topuz'un fotoğraflarını taşıdı. Geçekleştirilen eylemde "Mehmet Mert El isyanımızdır", "Hesabı biz ödemeyeceğiz", "İntihar değil cinayet, sorumlusu hükümet" sloganları atıldı. Eylem için toplanan kalabalık şu sözlerle kalabalkık AKP kongrelerini eleştirdi:

"Kongreler lebalep maşallah, restoranlar pandemi var mazallah"

Eylem Yapan Kafe ve Bar Çalışanları Basın Açıklaması Yaptı

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan ve 170 gündür kapalı olan işletmelerden dolayı mağdur olan kafe çalışanlarından Derya Emrem şu cümlelerle basın açıklaması yaptı:


"Hükümet kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart'ta, ücretsiz nakdi yardımın ise 17 Mart'ta kesileceğini açıkladı. Aylarca insanlardan asgari ücretin yarısına bir ücretle geçinmesi beklendi, şimdi o da kesiliyor. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olmak üzere. Adalet ve Kalkınma Partisi kalabalık salonlarda kongreler yapabiliyor. Cumhurbaşkanı bile salonlar için, "Salon lebalep doldu' diyor. Bu koşullarda bize öncelik verilmelidir. İzmir'de müzisyen arkadaşımız Mehmet Mert El geçinemediği için intihar etti. Geçtiğimiz aylarda ise Duran Ay ve Erdem Topuz isimli iki müzisyen daha hayatlarına son verdi. İntiharlar münferit olaylar değil, önlenebilecek ölümlerdir. Bir başka arkadaşımızı daha kaybetmemek için hükümeti adım atmaya çağırıyoruz. Geçinemiyoruz da yaşayamıyoruz da"

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6520282/izmirde-cafe-bar-isletmecileri-ve-calisanlari-sokaga-dokuldu