İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Tarım Öncelikli Meselemiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, üç gün sürecek Bakırçay Havzası turuna Dikili’den başladı. İlçenin muhtarlarıyla bir araya gelen Başkan Tunç Soyer, ilçedeki içme suyu kapasitesinin artırılacağını ve evsel atık su sorunlarının çözüleceği yeni yatırımların da müjdesini verdi. İzmir Tarımı vizyonunu ilçelilere anlatan Soyer, "Öncelikli meselemiz tarım. Bir yandan ilçelerimizin altyapı eksikliklerini gidereceğiz diğer yandan tarıma destek olacağız " diyerek projelerinden bahsetti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in İlk Durağı; Dikili 

Dikili Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde ilçe muhtarları ile bir araya gelen Başkan Tunç Soyer,  ilçelilerin taleplerini dinleyerek not aldı ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Dikili'de 27 muhtarla yapılan toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Cumhuriyet Halk Partisi PM üyesi Hasan Efe Uyar, CHP Dikili İlçe Başkanı Hasan Altıparmak, İYİ Parti Dikili İlçe Başkanı Yakup Pınar ile İzmir Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcıları Eser Atak, Yıldız Devran, Ertuğrul Tugay, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, İZSU Genel Müdür yardımcıları Gürkan Erdoğan, Ali Hıdır Köseoğlu, Onur Demirci, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Kader Sertpoyraz ve daire başkanları katılım sağladı.

Tunç Soyer: Su Sıkıntısı Sona Erecek

Toplantı açılışında konuşma yapan Başkan Tunç Soyer, muhtarların demokrasi zincirinin ilk halkası olduğunu belirtti ve belediyenin tüm üst düzey bürokratlarıyla muhtarları buluşturan bu toplantılara büyük önem verdiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, muhtarların taleplerini dinlemek ve çözüm sağlamak amacıyla Dikili'de olduklarını söyledi, ilçede gerçekleştirilecek önemli altyapı yatırımları ile ilgili bilgiler verdi.

Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü'nün Dikili altyapısını geliştirmek amacıyla yaptığı yatırımlara hız kesmeden devam ettiğini söyledi ve şu sözlerle muhtarlara seslendi:

"İZSU ilçenin yaşam kalitesini yükseltmek ve altyapı sorunlarını hızla çözmek için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Dikili'nin su sorununu çözmek için yeni su kuyularını devreye aldık, yeni kuyuları da hizmete alacağız. 15,6 milyon liralık yatırımla Çandarlı İçme Suyu Göleti'nin suyunu arıtacak içme suyu arıtma tesisimizin yapımı sürüyor. Tesis Haziran ayında tamamlanacak ve böylelikle Çandarlı'nın mevcut içme suyu kapasitesinde bir o kadar daha artış olacak" 

Tunç Soyer, Evsel Atık Su Sorununun Çözüleceğini Söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dikili'de kurulacak ileri biyolojik atık su arıtma tesisiyle birlikte, bölgenin en önemli sorunlarından biri olan evsel atık su sorununu çözeceklerini ifade etti. Konu ile ilgili olarak Başkan Soyer şu açıklamayı yaptı:

"Kanal meselesi bu bölgenin on yıllardır süren sorunu. Süreçleri hızlandırarak takip ettik. Ciddi bir yatırım yaparak bütün bölgenin atık sularını toplayacağız. 210 kilometre uzunluğunda da kanal yapacağız. Tesisimizi 2023 yılında hizmete almayı planlıyoruz"

Tunç Soyer: Tarım Öncelikli Meselemiz

Başkan Tunç Soyer, Küçük Menderes Havzası'nda bulunan üreticilere yönelik verdikleri alım garantisinin Bakırçay Havzası üreticileri için de geçerli olduğunu söyledi. Öncelikli meselemiz tarım diyen Soyer, Dikili'li muhtarlara şu açıklamayı yaptı:

"Dikili'de su sıkıntısı gündeme geldi. Yanlış tarım politikaları yüzünden su giderek azalıyor, derine iniyor. Çünkü suyu hoyrat kullanıyoruz. Suyu tüketmeyecek ürün deseni, tasarruflu sulama tekniklerini kullanmıyoruz. İzmir Tarımı vizyonu doğrultusunda küçükbaş hayvancılığı artırıp, suyu az tüketen üreticilere teşvik vereceğiz. Sizden alabildiğimizden daha fazlasının satışının garantisini vereceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin satın alacağı kestanenin,  peynirin bir sınırı vardır ama sizin üretiminiz daha fazladır. Onu da satmanızı taahhüt edeceğiz. Ne üretiyorsanız bedeli karşılığında satın istiyoruz. Kimse sizin emeğiniz üzerinden para kazanmasın istiyoruz."

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6523339/izmir-buyuksehir-belediye-baskani-tunc-soyer-tarim-oncelikli-meselemiz