Dünyanın Dönüş Hızı Nedir Nasıl Hesaplanır | Dünya Daha Hızlı Dönerse Ne Olur?

Dünyanın dönüş hızı bilimsel araştırmaların çoğu zaman dikkatini çeken bir konu olmuştur. Biz hissetmesek de dünyanın kendi etrafındaki dönüşü değişiyor.

Dünyanın Dönüş Hızı Değişir mi?

Dünyanın dönüş hızı yapılan araştırmalara göre yavaşlama yönünde değişiyor. Bu durum bilimsel veriler açısından endişe edici bir durum olarak kaydediliyor. Çünkü zamansal açıdan bakıldığında negatif yönlü bir değerlendirme yapılması pozitif yönlü olağan akıştan daha farklı bir durum denebilir.

1. Dünyanın Dönüş Hızı Nasıl Hesaplanır? Dünya'nın Evrendeki Hızı

Dünyanın dönüş hızı hesaplaması yapılırken şu bilgilere bağlı bir süreçten bahsetmek mümkün görünüyor:

2. Dünyanın Dönüş Hızını Neden Hissetmiyoruz?

Neden dünya dönüş hızı hissedilmez sorusu kendinizi bir salıncakta düşündüğünüzde yanıtlanabilir. Bu salıncak çok ağırsa ve büyükse döndüğünüzü hissetmezsiniz. Fakat hafif ve küçük çaplı bir salıncaktaysanız her hareketi hissedersiniz.

Dünya dönüşü esnasında çok az hareket eder ve bununla da alakalı bir durum vardır. Yoğun bir kütlenin dönüşü hissettirmemesi 1 saniyede sadece 0.00416666654 derece dönüşü ile de alakalıdır.

Dünya'nın Dönüş Hızının Artması Sonuçları

Yer küre bilimcilerinin araştırmaları, dünyanın dönüş hızının 1 km/s artması bile işlerin tamamen tuhaf hale geleceği yönündedir.

Aniden Hızlanması ile Yavaşça Hızlanması Farkları | Dünya Neden Yavaşlıyor?

Aniden meydana gelen hız değişimi ile uzun vadede meydana gelen artış durumu arasında farklar bulunuyor. Aniden yaşanan değişimlerin etkileri çok daha belirgin ve yok edici olabiliyor. Uzun vadede meydana gelen değişimlerde ise hissedilen etkiler daha az görülebiliyor.

Dünyanın düzenli olarak yavaşlamasının ardında Ay’ın yörüngeye girmesi yatıyor.  Dünyanın dönüşündeki ekstra ağırlık olarak da nitelendirilen bu durum, düzenli olarak devam ediyor.

Dünyanın Dönüş Hızı Nerede Fazladır?

Kutup bölgelerinde kararan ve güneş açan havanın durumu, dünyanın dönüş hızıyla alakalıdır.  Dünya kendi normal hızında döngüyü tamamlarken ekvatorda çok kutuplarda az şekilde bunu yapar.  

Ay'ın Dönüş Hızı

Ayın dönüş hızı saatte 1022 km hız  olarak biliniyor. Belirli dönemlerde dalgalanmalar olması nedeniyle hızında yavaşlama ve artması mümkündür. Aydaki değişimler dünyaya yaklaşması ve uzaklaşması ile alakalı değerlendirilmektedir.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6530465/dunyanin-donus-hizi-nedir-nasil-hesaplanir-dunya-daha-hizli-donerse-ne-olur