CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Erdoğan'a Kanal İstanbul Cevabı Verdi : Milletle İnatlaşılmaz !

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İnadına yapacağız' demesi üzerine Erdoğan'a çağrıda bulundu. TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yapan CHP'li Öztunç, hükümetin termik santrallerle ilgili uygulamakta olduğu politikaların yanlış olduğunu belirtti. Millet bahçeleri yaparak iklim kriziyle müxadele edilemeyeceğine vurgu yapan Öztunç, Erdoğan'ın Kanal İstanbul sözleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Zor yaparsınız. Öyle ‘İnadına yapacağız’ demekle olmaz. Milletle inatlaşılmaz. İnşallah, ilk seçimde de millet size bu inatlaşmanızın cevabını sandıkta verecek, size ‘Hadi hoş çakalın. Bu ülkeye verdiğiniz bu kadar zarar yeter’ diyeceğiz.”

CHP'li Ali Öztunç: Karadeniz'i HES Çöplüğü Haline Getirdiniz

TBMM genel Kurulu'nda konuşma yapan Ali Öztunç, hükümetin iklim krizi ile mücadelede samimi olmadığını iddia etti. HES eleştirilerinde bulunan vekil, Karadeniz'in HES çöplüğü haline getirildiğini de şu sözlerle ifade etti:

“İklim kriziyle mücadele, komisyon kuruluyor, eğer samimiyseniz şunları yapmalıydınız: Mesela, HES'ler konusu, ufacık bir dere görüldüğü zaman, ufacık bir su, pınar görüldüğü zaman hemen oraya AK Parti Hükûmeti gitmiş HES için izin vermiş. ‘Ya, o su o kadar HES'i kaldırmaz’ dedik, defalarca söyledik, anlatamadık. Giresun'da bir suyun üzerinde, bir çayın üzerinde 6 tane HES kurulmuş, ilk şiddetli yağmurun ardından her bir HES, baraj görevi gördü ve ne oldu işte? Giresun'da sel, arkasından yaşamını yitiren yurttaşlarımız. Karadeniz'i HES çöplüğü hâline getirdiniz, iklim kriziyle mücadeleden bahsediyorsunuz.”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6531450/chp-genel-baskan-yardimcisi-ali-oztunc-erdogana-kanal-istanbul-cevabi-verdi-milletle-inatlasilmaz