81 İlin Normalleşme Haritası | İllerin Risk Haritası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın toplantısı sonrasında illerin risk durumları ve hangi ilin hangi kategoride olduğu merak edilmeye başlandı. Söz konusu haritaya göre 17 il "çok yüksek", 21 il "yüksek" risk taşırken, düşük ve normal riskli illerin sayısı ise 43 olarak karşımıza çıkıyor.

İllerin Risk Haritası 4 Kategoriye Ayrıldı

Normalleşme sürecinin başlamasıyla, vatandaşlar ile birlikte mülki amirler il ve ilçelerde hangi tedbirlerin uygulanacağını risk değerlendirme ölçütlerine göre 4 kategoriye ayrılan illerin risk haritası üzerinden saptayacak. Bu haritaya göre düşük riskli iller mavi, orta riskli iller sarı, yüksek riskli iller turuncu ve çok yüksek riskli iller kırmızı olarak gösteriliyor. Bu bağlamda, normalleşme adımları daha geniş ölçüde düşük ve normal risk grubundaki 43 ilde sağlanırken, toplam 38 ilde ise risk yüksek ve çok yüksek risk söz konusu olduğu için sıkı önlemlere devam edilecek.

İllerin Risk Haritası

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (17): Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (21): İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan

ORTA RİSKLİ İLLER (29): Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER(14): Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6542798/81-ilin-normallesme-haritasi-illerin-risk-haritasi