Çok Sayıda Kadın Örgütün Yer Aldığı İstanbul 8 Mart Kadın Platformu 6 Mart Cumartesi Kadıköy'de Buluşacak

Çok sayıda kadın örgütünün yer aldığı "İstanbul 8 Mart Kadın Platformu", "Hayatımız bizimdir" demek, "kadın dayanışmasını büyütmek, özgürlük mücadelesi için" 6 Mart Cumartesi günü Kadıköy’de bir araya gelecek.

''Bizlere Dayatılan İşsizlik ve Yoksulluğa Karşı Emeğimize Sahip Çıkıyoruz''

Hayat bizimdir demek için 6 Mart Cumartesi Kadıköy'de bir araya gelecek kadınlar, ekonomik krizi üstümüze yıkmaya çalışanları unutmadık diyerek şunları söylediler:

''Pandeminin derinleştirdiği ekonomik krizi üstümüze yıkmaya çalışanları; esnek çalışmayı, evden çalışmayı, güvencesizliği biz kadınlara lütuf gibi sunanları unutmadık. Ne 3 çocuklu annelik kariyer planlarınıza ne de ev işlerinin doğal görevimiz olduğuna yönelik dayatmalarınıza uyduk! Çünkü bizlere dayatılan işsizlik ve yoksulluğa karşı biz emeğimize sahip çıkıyoruz ve ekonomik özgürlüğümüzü istiyoruz!''

''Tüm Dünyadan Kız Kardeşlerimizin Mücadelesine Sahip Çıkalım''

İnsan Hakları Derneği'nde düzenlenen basın toplantısında, tüm kadınlara 6 Mart'ta Kadıköy'de yapılacak "Büyük Kadın Buluşması"na katılmaları çağrısı yapıldı. Kadın örgütlerinin pandemi sürecinde evlere kapatılmayı, isyanlarını dile getirmeyi, dayanışmayı bir kenara bırakmadığı ifade edilen basın açıklamasında, şunlar dile getirildi:

"Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Güney Asya’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanında kadınlar olarak isyanımız pandemiye rağmen ve pandemiyle birlikte devam ediyor. Tüm dünyadan kız kardeşlerimizin mücadelesine sahip çıkarak özgürlük talebimizi yükseltelim. Bugün Boğaziçi’nde 'atanmış değil seçilmiş' diyerek kayyımlara karşı üniversitelerimizi savunan kadınlar olarak, yıllardır yerel yönetimlerde kadın derneklerini kapatarak icraatlerinin açılışını yapan kayyımlara karşı kentlerimizi savunan kadınlar olarak özgürlüğümüz için 6 Mart’ta bir kere daha bir araya geliyoruz. Çünkü yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi kendimiz yönetmek istiyoruz.
Geçtiğimiz yıl boyunca ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ demekten vazgeçmedik, her bulduğumuz fırsatta da söylemekten vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 Sayılı Kanun’u, önleme ve koruma kararlarını uygulamayan erkek-devlete 'Suçlu sensin!' diyen kadınlar olarak; şiddet faili erkeklerin cezasız bırakıldığını, devlet eliyle kız kardeşlerimizin kaybedildiğini gören ve birbirinden asla vazgeçmeyen kadınlar olarak 6 Mart’ta bir kere daha bir araya geliyoruz!
İstanbul’un dört bir yanından kadınlar 6 Mart saat 16.00’da Kadıköy, Beşiktaş İskelesi’nde Büyük Kadın Buluşması’nda olacağız. Dünyayı yerinden oynatacağız. Özgürlüğümüzü kazanacağız."

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6544860/cok-sayida-kadin-orgutun-yer-aldigi-istanbul-8-mart-kadin-platformu-6-mart-cumartesi-kadikoyde-bulusacak