DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Kadınların Yakasından Düşün

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kadına şiddetin en yoğun olduğu ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu belirterek basına açıklamalarda bulundu. 

Muğla'da Partisinin Milas İlçe Kongresinde Konuştu

Babacan, Muğla’da partisinin Milas ilçe kongresinde konuştu. Babacan, İstanbul Sözleşmesi üzerinden hükümete yüklendi. Hükümetin ekonomi politikalarını da sert bir dille eleştiren Babacan, şu şekilde devam etti:

"Bugün devletin açıkladığı ne kadar rakam varsa, vatandaşlarımız mesafe ile yaklaşıyor. Devletin açıkladığı rakama güven olmayınca o ülkede siz ekonomiye güven oluşturamazsınız. Ekonomi yönetimine güven oluşturamazsınız. Rakamlarda doğruyu söyleyeceksiniz ki geri kalan yaptığınız her şeye güven olsun"

''Şiddetle Mücadele Sözleşmesidir''

Konuşmasının devamında İstanbul Sözleşmesi'nin sürekli tartışıldığına da dikkat çeken Babacan, konu kadına şiddetse fakatı aması olamaz dedi ve şöyle devam etti:

''İstanbul sözleşmesi tartışılıp duruyor. Bu sözleşme, kadına şiddeti, aile içi şiddeti önleyen tedbirler içeren bir sözleşme. Ve sözleşmenin özü şu; konu kadına şiddetse, konu aile şiddetse bunun aması, fakatı olmaz. Kadınlar tercih ettikleri ya da yaşadıkları hayat tarzı sebebiyle şiddete maruz kaldıklarında, bunun bir hafifletici sebep olarak gösterilmesi söz konusu olamaz. Amasız fakatsız bir şiddete karşı mücadele ile ilgili bir sözleşmedir bu.''

''Kadınların Yakasından Düşün''

İstanbul Sözleşmesi Türkiye Cumhuriyeti devletinin hükümetinde tartışma konusu olmasına üzüldüğünü belirterek konuşmasına devam eden Babacan ekledi:

''Kadına şiddetin en yoğun olduğu ülkelerden birisi olan Türkiye’de, İstanbul Sözleşmesi devletin en tepesinde, hükümette tartışma konusu haline getirilebiliyorsa gerçekten bu ülkenin geleceğine yazık. Kabul edilebilir bir durum değil bu. Bu kültür, bu zihniyet yukarıdan aşağı, kati bir şekilde yansımalı ki Türkiye’de bu sorunu çözelim. Aksi halde bitmez.
Böyle ikircikli tutumla bitmez. ‘Yapsak mı yapmasak mı, Şu maddesinden geri mi çekilsek, sözleşmeyi iptal mi etsek?’ Siz gidin başka işlerle uğraşın. İşiniz mi yok. Fakat biliyor ki bu konuda Türkiye için bir kutuplaştırma aracı. Asıl siz düşman arıyorsanız, bu ülkede işsizlik çok. Bu ülkenin en büyük düşmanı şu anda işsizlik, gidin işsizlikle uğraşın. Kadınların yakasından düşün.''

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6555277/deva-partisi-genel-baskani-babacan-kadinlarin-yakasindan-dusun