Türkiye Şehitlerine Ağlıyor 11 Şehit Ankara'da Devlet Töreni ile Uğurlandı

Bingöl’den dün kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi helikopter, Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğradı. Kazada 11 asker yaşamını yitirdi, 2 asker yaralandı. 

Şehitler Elazığ'da Düzenlenen Törenin Ardından Ankara'ya Getirildi

Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde şehitler Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz, Albay Şentürk Aydınyer, Yüzbaşı Salih Sarıoğlu, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu, Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş, Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal, Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek, Uzman Çavuş Tolga Demirci ve Uzman Çavuş Hakan Gül'ün cenaze namazı kılındı.

Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Katıldı

Cenazeye şehitlerin yakınları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar,  İçişleri Bakanı Süleylan Soylu, bazı bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, kuvvet komutanları, milletvekilleri ve askeri erkan katıldı.

''Allah Yolunda Öldürülenlere Ölüler Demeyiniz''

Kılınan cenaze namazının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, naaşların önünde bir konuşma yaptı. Dua okuyan Erdoğan, cenazedeki herkesten Fatiha okumalarını istedi ve konuşmasına şöyle devam etti:

“Öncelikle şehitlerimizin huzurunda şu musalladan Hakk'a uğurladığımız son buluşmamızda temenni ediyorum ki Rabbim bizleri ismiyle müsemma sevgili habibinin sancağı altında da buluştursun. Tabii şu anda Korgeneral Osman Erbaş komutanımız, komutanlığın ötesinde tevazu ile, duruşu ile çok farklı bir insandı. Ve yanındaki yine kardeşlerimle birlikte çıktıkları bir yolculuk esnasında yaşanan bu elim kaza ile emaneti sahibine teslim ettiler. Biz bir şeye inanıyoruz; ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz’ ayeti.
Şimdi biz diri olan bu şehitlerimizle inşaallah sevgili habibinin sancağı altında da bir oluruz. Temennimiz budur. Tabi tüm ailelere, ordumuza, milletimize sabırlar diliyorum. Hepimiz için mukadder olan bir gerçek var. Şehadet bunların en yücesi. Rabbim bizlere de bu makamı inşaallah nasip eder. Bunu bizlere mükafat olarak bizlere lütfederse, temenni ederim ki eder. Ben de tüm kardeşlerimden bir Fatiha okumalarını istiyorum.”

Erdoğan’ın konuşmasının ardından şehitlerin cenazeleri top arabasına konularak tören ile camiden uğurlandı.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6555709/turkiye-sehitlerine-agliyor-11-sehit-ankarada-devlet-toreni-ile-ugurlandi