Vaka Artışları Açıklandı: Koronavirüs Samsun’da Rekor Kırdı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelindeki koronavirüs vakalarını illere göre açıkladı. 100 bin kişi üzerinden yapılan açıklamada rekor sayının 348 ile Samsun olduğu belirtildi.

En Çok Karadeniz İllerinde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden 81 il için koronavirüs vakalarını açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamasında koronavirüs vakalarının en çok Karadeniz illerinde olduğu gözlendi. 348 vaka ile Samsun ilk sırayı alırken, onu sırasıyla 314 vaka ile Sinop ve 282 vaka ile Giresun izledi.

Vaka Sayısı Artan İller

İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise korkulan oldu ve vaka sayısı arttı. İstanbul’da 100 bin kişiye düşen vaka sayısı bir hafta içerisinde 89,90’dan 111,57’e yükselirken Ankara’da ise 39,84’ten 54.83’e çıktı.

Nazar Boncuğu Uşak

Türkiye’nin nazar boncuğu konumundaki Uşak’ta ise vaka sayısının daha da düşmesiyle dikkat çekti. Geçen hafta 100 bin kişide 18,40 vaka ile Türkiye birincisi olan Uşak vaka sayısını 100 binde 10,83’e indirerek rekorunu tazeledi.

9 İlde Vakalar Düştü

ANKA Haber Ajansı’nın Türkiye genelindeki vakalar üzerinde yaptığı incelemeye göre 9 ilde ise sevindiren haber geldi. 9 ilin önceki hafta yaşanan ve bu haftaki düşen (100 bin kişide) vaka sayıları da şöyle:

Bakan Koca Uyardı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarını duyurduğu Twitter hesabı üzerinden, vatandaşları da uyardı. Koca’nın mesajı şöyle:

Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli. Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz.”

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6559067/vaka-artislari-aciklandi-koronavirus-samsunda-rekor-kirdi