Kadına Şiddet Pandemide Arttı! İnternette Arama Yapanların Sayısında Artış

Kadın Hakları Dijital Veri Platformu’nun araştırmasına göre pandemi başladıktan sonra internet aramalarında şiddete yönelik cümlelerin aranma sayısında artış yaşandı.

Google'a Yardım İstemek için Girdiler

Kadın Hakları Dijital Veri Platformu, Kadınlar Haklarını Google’da Arıyor, 2020 İnternet Aramaları Raporu’nu yayımladı. Pandemi sürecindeki aramaları ele alan rapora göre“ Zorla evlendiriliyorum” “Kardeşim beni dövüyor” ve “Kocam beni dövüyor” diye yapılan aramada artış yaşandı.

49 Ülkede Daha Şiddet Görüyorlar

Raporda Türkiye dışında yaşayan kadınların Türkçe yaptıkları aramalar da yer aldı. Türkçe konuşan kadınlar en az 49 ülkede daha şiddet gördüğünü belirtilen raporda, bu ülkelerin ilk 5’i “Almanya, Fransa, Hollanda, Bulgaristan ve Avusturya.” olarak kaydedildi.

Şiddet Pandemide Katlandı

Küresel pandemi sürecinde yaşanan şiddetin verilerinin de incelendiği raporda, pandeminin Türkiye’de en yoğun hissedildiği Nisan 2020’de, kadınların yaptıkları beyanların Mart ayına oranla yaklaşık iki katına çıktığını gözlemleniyor.  Araştırmaya göre bu aylara yönelik sayısal veriler şöyle sıralanıyor:

En Çok Gece Saatlerinde Arama Yapılıyor

Platform şiddet görün kadınların kendilerine de başvurduğunu raporlarında açıkladı ve başvuran kadınlar en çok 23:00 - 24:00 saatleri arasında arama yaptığını belirtti.  Şiddet gören kadınların yüzde 75’i telefon üzerinden arama gerçekleştirirken, geri kalanların da en çok, masaüstü bilgisayar ve tablet kullandıkları görülüyor.

 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6560414/kadina-siddet-pandemide-artti-internette-arama-yapanlarin-sayisinda-artis