Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'nden İstifa Etti

ABD’de Halkbank davası nedeniyle bir yıl tutuklu kalan ve daha sonra Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla istifa etti. Kendi isteğiyle istifa ettiğini vurgulayan Atilla, herhangi bir görev beklentisi bulunmadığını söyledi.

Bir Süre Önce İzne Ayrılmıştı

Hakan Atilla, bir süre önce izne ayrılmıştı. O zaman istifa edeceği gündeme gelen Atilla, ANKA'nın “Göreve devam edecek misiniz?” sorusuna “Yorum yapmak istemiyorum” karşılığını vermişti. Atilla, izninin Halkbank davasıyla ‘ilgi ve alakası olmadığını’ dile getirilmişti.

Bu istifanın herhangi bir görev beklentisiyle olmadığını belirten Atilla, kendini şu şekilde ifade etti:

"Ben kendi isteğimle istifa ettim. Başka bir açıklama yapmak istemiyorum. Çünkü yaptığım her açıklama bir başka tarafa çekiliyor" 

Halkbank Davası 1 Mayıs Tarihinde Görülecek

Bu arada, ABD savcılık makamının Halkbank ve bankanın yöneticilerini İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kişi veya paravan şirketleri kullanarak ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları ihlal etmekle suçladığı dava 1 Mayıs 2021 tarihide görülecek.

Dava öncesinde Alman Der Spiegel dergisinde "New York’taki mahkemenin, Halkbank’ın Reza Zarrab’a, İran yaptırımlarının ihlalinde Türk Hükümeti'nin talimatıyla yardımcı olup olmadığının açıklığa kavuşturulacağı" belirtildi. Dergide, ‘ABD’de hapse mahkum olan Hakan Atilla’nın cezasını çektiği, dolayısıyla bu yaptırımlar konusunun onun için kapandığı, ama aynı şeyin Halkbank ve Türk Hükümeti için söylenemeyeceği’ kaydedildi.

Gündemname İnstapaper Sayfamız

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6564192/hakan-atilla-borsa-istanbul-genel-mudurlugunden-istifa-etti