Amsterdam'da Covid-19 Deneyi | Koronavirüs Deneyi için 1.300 Kişiye Canlı Konser Verildi

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, ülkede bulunan en büyük konser salonunda koronavirüs tedbirlerine yönelik 1.300 kişilik bilimsel bir deney gerçekleştirildi. Bu deney sonucunda elde edilecek verilere göre covid-19 tedbirleri için gevşetme kararı alınabileceği bildirildi.

1.300 Kişilik Deney Sonucunda Amsterdam'da Covid-19 Tedbirleri Gevşetilecek

Amsterdam'ın en büyük konser salonu olan ZiggoDome'da koronavirüs tedbirlerine yönelik olarak 1.300 kişinin katılım sağladığı bilimsel bir deney yapıldı. 17 bin kişi kapasitesi olan konser salonunda, 1.300 kişiye canlı konser verildi. Deneyden elde edilecek verilere göre ülke genelinde uygulanan tedbirler için gevşetme kararı alınabileceği bildirildi.

Covid-19 Deneyi Futbol Maçı ve Komedi Şovunda da Yapılacak

Yapılan bilimsel deneye katılan kişiler, konser salonunda 6 gruba ayrıldı. Her grupta uyulması gereken sosyal mesafe ve maske kuralları da farklılık gösterdi. Gerçekleştirilen koronavirüs deneyine Hollandalı DJ'ler Sam Feldt, Sunnery James ve Ryan Marciano ile hayranları katılım sağladı. Konse salonda bulunan herkesin hareketi bir cihaz aracılığıyla takip edildi. Konser ve benzeri etkinliklerin yeniden ne zaman yapılabileceğini öngörebilmek amacıyla gerçekleştirilen bu deneyde, bütün katılımcıların koronavirüs testinin son 48 saatte negatif olması ve deneyden beş gün sonra bir kez daha covid-19 testine tabi tutulmaları şartı konuldu. Hükümet onaylı olan benzer koronavirüs deneylerinin bir iş konferansı, iki futbol maçı ve bir komedi şovunda yapılması da bekleniyor. 

 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6610774/amsterdamda-covid-19-deneyi-koronavirus-deneyi-icin-1300-kisiye-canli-konser-verildi