CHP'li Öztunç'tan Bakan Pakdemirli'ye: Canlı Hayvan ve Kırmızı Et İthalatı Ne Zaman Bitecek?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, hayvancılıkla ilgili sorunları dile getirerek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Canlı Hayvan ve Kırmızı Et İthalatı Ne Zaman Bitecek?” sorusunu yöneltti.

Tarım ve Orman Bakanı Pekdemirli'ye Soru Önergesi Verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM Başkanlığı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ali Öztunç, verdiği soru önergesinde, ülke içinde çöken hayvancılık sonrası hangi önemlerin alındığının altını çizerek şunları belirtti:

“AKP hükümeti ile birlikte özellikle son yıllarda yurt dışından canlı hayvan ithalatı giderek artış gösteren bir hal almış durumda. Hayvanlarda refah, hayvanın yaşamsal fonksiyonlarını oluşturan sağlık, hastalık, davranış, yetiştirme ve sürü yönelimi gibi ölçütlerin bileşkesi konumunda. Yakalanması, yüklenme aşaması, taşınma sırasında ortaya çıkan yaşamsal sorunlar ve boşaltılma safhası ise hayvanların refahlarını etkilen en önemli koşullar arasında yer alıyor.
Ülke içinde çöken hayvancılık sonrası sadece çevre ülkeler ile de kalmayıp, uzak kıtalardan hınca hınç dolu gemilerde üst üste ithal edilen hayvanlar ise mevcut durumda sağlıksız koşullar içinde, denetimsiz ve refahtan uzak bir halde sınırlarımıza girerek, aynı zamanda halk sağlığını tehdit ediyor. Canlı hayvan ithalatı hem bir canlı olan hayvana eziyet, hem de insana sağlıksız koşullarda beslenmeyi beraberinde getiriyor.”

Hayvan İthalatı ile İlgili Sorular Yöneltti

Hayvan ithalatıyla ilgili bilgiler veren Ali Öztunç, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle hayvanların veteriner kontrolünden geçip geçmediğini de sorarak şu soruları yöneltti:

 1. Hayvan taşımacılığı, 24.12.2011 tarih ve 28152 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği” ile 31.12.2013 tarihinde yürürlüğe giren Sevkiyatlar yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılmakta mıdır?
 2. Liman içinde bulunan veteriner sınır noktası kontrol müdürlüklerinde görevli veterinerler, gemilerde yapılan kontroller için yeterli sayıda mıdır?
 3. Canlı hayvanların klinik ve fiziki muayeneleri yönetmelik uyarınca belirli bir oransal yüzde yöntemi ile mi yoksa tek tek mi yapılmaktadır?
 4. 2017 yılından buyana ülkemize kaç adet büyük ve küçük baş besilik- kasaplık damızlık canlı hayvan ithal edilmiştir?
 5. 2017 yılından buyana kaç kg kırmızı et ithalatı yapılmıştır?
 6. 2017 yılından bu yana Kasaplık-Damızlık ve Besilik canlı hayvan (Büyük, Küçük Baş) ithalatının toplam maliyeti nedir?
 7. 2017 yılından bu yana kırmız et ithalatının toplam maliyeti nedir?
 8. 2017 yılından bu yana ithal edilerek ülkeye getirilen hayvanların kaçı ülkemizde kalmış, kaçı yurt dışına ihraç edilmiştir?
 9. 2017 yılından bu yana ülkeye gelen canlı hayvanların ihraç edilmesinden sağlanan döviz miktarı nedir?
 10. 2017 yılından buyana ülkemizde veteriner sağlık sertifikaları sahte çıkan sevkiyat gerçekleşmiş midir? Eğer varsa Cumhuriyet Savcılığına intikal etmiş midir? Sonuçları nelerdir?

''Ülkemizde Canlı Hayvan ve Kırmızı Et İthalatı Ne Zaman Bitecek''

Soru önergesinde, ithalatı yapılan büyük ve küçük baş hayvanların maliyetinin ne olduğunun da altının çizilerek bildirilmesi gereği üzerinde durularak şöyle devam edildi:

 1. 2017 yılından bu yana Kasaplık-Damızlık ve Besilik canlı hayvan (Büyük, Küçük Baş) ithalatının toplam maliyeti nedir?
 2. 2017 yılından bu yana kırmız et ithalatının toplam maliyeti nedir?
 3. 2017 yılından bu yana ithal edilerek ülkeye getirilen hayvanların kaçı ülkemizde kalmış, kaçı yurt dışına ihraç edilmiştir?
 4. 2017 yılından bu yana ülkeye gelen canlı hayvanların ihraç edilmesinden sağlanan döviz miktarı nedir?
 5. Türkiye’nin canlı hayvan sevkiyatlarının bir toplama merkezi haline getirilmesi projesi var mıdır?
 6. Eğer var ise ülkemizde Hayvancılık İhtisas Bölgesi kurulması projesi var mıdır? Var ise hangi illerde kurulacaktır?
 7. 2021 yılında kaç adet canlı hayvan ithalatı hedeflenmektedir? 2017 yılından bu yana yapılan canlı hayvan ve et ithalatı nedeniyle hayvancılığı bırakan yerli üretici sayısı kaçtır? İthalatın toplumsal maliyet analizi hesaplanmış mıdır?
 8. Ülkemizde canlı hayvan ve kırmızı et ithalatı ne zaman sıfırlanacaktır?

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6617257/chpli-oztunctan-bakan-pakdemirliye-canli-hayvan-ve-kirmizi-et-ithalati-ne-zaman-bitecek