TBMM Kürsüsünde Gündem Oldu: Biri Maaşımı Sorduğunda Utancımdan Söyleyemiyorum

CHP; ücretli öğretmenlerin görevlendirilme süreçleri, güvencesiz çalışma koşulları ve özlük haklarında yaşanan mağduriyetlerin araştırılması amacıyla TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

“Bana Biri Maaşımı Sorduğunda Utancımdan Söyleyemiyorum”

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, ücretli öğretmenlerin idarecilerin inisiyatifine göre görevlendirildiklerini belirtti. 

Ücretli öğretmenin “Bana biri maaşımı sorduğunda utancımdan söyleyemiyorum” dediğini aktaran Özdemir,TBMM kürsüsünde şunları söyledi:

Ücretli öğretmen yarım yatan SGK primleri, resmi tatil günlerinde maaş kesintisi, tutulan nöbet ücretlerinin, kırtasiye ödeneğinin ve sosyal kulüp ödeneğinin verilmemesi, güvencesiz çalışma koşulları, angarya işler, işsizlik ödeneğinden yoksunluk, tazminat ve emeklilik hak kaybı gibi gerçekten öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmayan sorunlar yaşanmaktadır.

"Bir Ders Karşılığı Çok Düşük Ücrettir"

Ücretli öğretmen statüsünde çalışan öğretmenin sıkıntılarına değinen Özdemir konuyla alakalı önerge talebinde bulundu.Bu öğretmenler için ders yoksa ücretin de olmadığını ve iş güvencesinden yoksun derse girdiklerini anlatan Özdemir, şu ifadelere yer verdi:

Bir ücretli öğretmen haftalık en fazla otuz saat derse girmekte ve bir ders saati karşılığı 18 lira gibi çok düşük bir ücrettir. Aylık diyelim ki yaklaşık 120 saat derse giren bir ücretli öğretmene ay sonunda sadece 2 bin 186 lira verilmekte. Bu ücret asgari ücretin de maalesef açlık sınırının da çok altında kalmakta. Ücretli öğretmen statüsünde çalışan bir kadın öğretmenimiz ne diyor: ‘Bana biri maaşımı sorduğunda utancımdan söyleyemiyorum.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6618193/tbmm-kursusunde-gundem-oldu-biri-maasimi-sordugunda-utancimdan-soyleyemiyorum