Egzersiz Programı Nedir | Korona Dönemi Egzersiz Hareketleri için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Egzersiz programı yapanlar evde hazırladıkları antrenmanlara spor salonlarından daha çok yer vermeye başladı.  Evde spor düzenini sürdürenler var olan programlarını yoğunlaştırırken hareket miktarına göre yeni düzenleme yapılabilecektir.

Koronada Kadınlar için Günlük Yoğunlaştırılmış Egzersiz Programı

Gün içerisinde hareketsiz kalan kadınlar için yoğunlaştırılmış bir program üzerinden sağlıklı yaşamı sürdürebilirsiniz.  Kilo vermek veya omurga sağlığınızın sürmesi için düzenli yapılan hareketler birçok açıdan katkı sağlar.

1. Evde Çalışanlar için Kilo Verdiren Spor Programı  

Evde çalışan kadınlar için egzersiz programı içerisinde akşam 16-20 saatleri arasında uygulama yapılmalıdır. 30 dakikalık veya 1 saatlik rutinle kilo vermeye başlayabilirsiniz.  Kilo verme süreçlerinizde birer gün aralık olmalıdır. Verme hızınıza göre haftada 3 gün veya 2 gün şeklinde devam edebilir.

2. Erkekler için Egzersiz Programı Nasıl Olmalı?  

Erkeklerde yağ yakmak ve kas oluşturmak daha genel bir amaç olduğu için ağırlık eklemesi kardiyo çalışmalarına ilave edilebilir. Evde kalma sürenize göre hareketlere ekleme yapılabilir.

3. Aynı Anda Her Yeri Çalıştıran Tüm Vücut Egzersizleri

Spor yaparken vücudunuzun her yerini çalıştırmak metabolizmanızın sağlıklı şekilde kilo vermesi için son derece önemlidir. Bölgesel çalışma da yapabilirsiniz, ancak bu verilen kiloların sarkmalarını toparlamak için olursa daha etkili bir hedef anlamına gelir. Kilo vermek için bütün vücudu hedeflemelisiniz. Her yeri çalıştıran hareketler için sıralaması yapılırsa:

Evde Spor Programı Yaparken 30 Günlük Beslenme Önerileri

Egzersiz hareketleri için bir aylık programı uygulamaya karar verdiğinizde beslenme en önemli kısım olacaktır. Kadınlarda ve erkeklerde kullanılan protein miktarı değişmekle beraber şu beslenme detayları önem kazanacaktır:

Salonlardaki Fitness Programı ve Ekipmansız Ev Egzersizleri  

Spor salonlarında bir uzmanla beraber egzersiz hareketleri yapmak ve evde bunu uygulamak ihtiyaçlara göre yönlenebilir. Bir spor dalında profesyonel eğitim almak isteyenler salonlara kayıt yaptırılabilir. Kilo verme amacıyla yapılan ev çalışmaları size yetecekse, bu gibi hallerde videolardan destek alabilirsiniz.  

Fitness salonu haricinde evde kendiniz antrenman programı hazırlayacağınızda zorlu hareketlere dikkat etmek gerekiyor.  Isınmadan veya ısınarak zorlayıcı hareketleri yapmak ciddi kas zedelenmeleri ve lif kopmalarına neden olacaktır.  Alışkın olmadığınız spor hareketleri yerine aşamalı bir program oluşmalıdır. Sevmeden yaptığınız spor süreci size devam anlamında sorun çıkartabilir.

Spor Egzersiz Programının Devamı Nasıl Getirilir?

Bir spor programı uygulamasını düzenli olarak yapmak için severek ve çeşitlendirerek gerçekleştirmeniz önemlidir. Hayat boyu sağlıklı kalma amacıyla kendinize en uygun spor türü severek yapacağınız seçenekler olabilir.

Kilo vermek için diyet seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Spor malzemeleri temin ederek evde pratik fayda da sağlayabilirsiniz.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6621847/egzersiz-programi-nedir-korona-donemi-egzersiz-hareketleri-icin-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar