Youtuber ve Vlogger Nedir? Fenomen Bir Youtuber veya Vlogger Nasıl Olunur?

Youtuber ve Vlogger nedir diye soracak olursanız ve youtube için içerik oluşturucusu olmak isteyen insanlardan biriyseniz, o zaman doğru yerdesiniz. Başarılı bir Youtuber olmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenecek, Vlogger nasıl olunur fikir sahibi olacaksınız..

Ancak, Youtube ile Vlogger olmayla ilgili ayrıntılara girmeden önce, ikisinin arasında farklar var mı hep birlikte bakalım...

Youtuber ve Vlogger Nedir? Youtuber ile Vlogger Farkları Nelerdir?

Youtuber ve Vlogger nedir diye soracak olursanız, ikisi de Youtube macerasında içerik oluşturan kişilerdir. Vlogger, içeriklerini video olarak oluşturur ve her anını düzenli olarak kaydeder. Youtuber'lar ise daha popüler konular veya oluşturdukları belirli içerik konuları çerçevesinde video çeken kişilerdir. Youtuber'lar profesyonel kameralar kullanır ve genellikle fotoğrafçıları vardır. Öte yandan, Vlogger'ın da genellikle kendi videosunu çeken özel bir Vlog kamerası vardır.

1- Youtuber ve Vlogger Nedir? Vlogger Nedir?

Bir Vlogger nedir sorusu sorduğunuzda aslında "Video-logger" kelimesinin kısaltılmışını söylemiş oluyorsunuz. Vlogger, video kaydeden, üreten ve içerik oluşturan kişiler için kullanılan bir kavramdır.

Video blogları çoğunlukla günlük kavramlarla ilgili içerik oluşturur. Günlük yaşamını veya gün içinde yaşadığı özel konuları kaydeder. Aslında, vlogger, bir blogun video sürümüdür. Bu nedenle, blog yazarının bir blogu vardır ve orada yazar, ancak vlogger onu kaydeder. Bu kavramlar hayatımıza kısa süre önce girdi ve yeni bir Vlogger nedir sorusunu ortaya çıkardı. Başka bir deyişle, bu kavramlar yeni medya, yeni meslekler ve yeni ürünler için yaratıldı...

2- Youtuber ve Vlogger Nedir? Youtuber Anlamı Nedir? 

Youtuber ve Vlogger nedir merak edenler için açıklamak gerekirse, Google şirketi bir süre önce Youtube'u şirket bünyesine aldı ve popülerliğini yükseltti. Çünkü Google (Adsense), reklamlardan elde edilen bir gelir imkanı ortaya koydu. Youtube, Adsense ile işbirliği yaparak gelirin bir kısmını Youtube için içerik oluşturmaya çalışanlarla paylaşmaya başlayınca bu noktada insanlar YouTube için video çekerek ekstra kar elde etmeyi düşündüler. 

Elbette bazı insanlar bu işi daha profesyonelce yaparak ve popüler konular üzerine videolar çekerek para kazanmaya başladılar, böylece Youtuber olma kavramı doğdu.

3- Youtuber ve Vlogger Nedir? Vlogger Nasıl Olunur?

Vlogger nasıl olunur merak ediyorsanız,  bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan bazılarını şöyle belirtmek gerekirse:

4- Youtuber ve Vlogger Nedir? En Ünlü Türk Vloggerlar Kimlerdir?

Ünlü Türk Youtuber ve Vloggerlar listesi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Her gün bu sektöre yeni arkadaşlar geliyor ve çok sayıda "Merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz" cümlesini  duyuyoruz. Başından beri bu işin içinde olanlar, aslında rekabetin olmadığı bir ortamda yemek yemiş kişilerdir. Çok geç değil ama bu işe yeni başlayanların çok yol kat ettiği ve etmesi gerektiği de söylenebilir.

Youtuber ve Vlogger nedir denince Başarılı Youtuber'lar olarak çoğumuzun bildiği isimlerden bazıları; Enes Batur, Danla Bilic, Ruhi Çenet, Uras Benlioğlu, Orkun Işıtmak, İdil Tatari gibi isimleri Youtuber ve vlogger olarak söyleyebiliriz. Daha yakından hayatlarına tanık olmak ve örnek almak isterseniz, Youtube fenomeni Danla Biliç kimdir öğrenerek kendinize fayda sağlayabilirsiniz...

5-Youtuber ve Vlogger Nedir? Youtube İçin En İyi Vlog Kamerası Nasıl Seçilir?

Vlogger olmak için, en az full HD kalitesinde video çekmek çok önemlidir. Günümüzde birçok cihaz bu seviyede çekim yapabilmektedir. Kullanılan kamera elde tutmaya uygun olmalı ve yapısı fazla yer kaplamamalıdır. Çünkü gün boyu çekim yapan Vlogger, kullanacağı kamerayı rahat taşıyabilmelidir. Vlog çekmek için kamera önerileri araştırıyorsanız, en iyisini seçmek için zamanı geniş tutmalısınız...

Ayrıca Vlog kamerasının dönen bir ekranı olmalıdır. Bu sayede kişilerin kendilerini görmelerine ve çekim sırasında çerçeveyi ayarlamalarına imkan verilir. SLR kameralar genellikle bu özellik için en iyi kameralardır. Kameranın otofokus performansı çok önemlidir çünkü video kaydedici video kaydı sırasında kendi kendine çekim yapacaktır. Özellikle SLR kamera tercih edildiğinde kullanılan lensin buna uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde videoda gereksiz sesler duyulabilir.

6- Youtuber ve Vlogger Nedir? Vlog ile Youtube Takipçisi Nasıl Kazanılır? 

Dijital dünyada Youtube takipçisi kazanmak için, içerik kirliliğinin içinde en özgün ve keyif veren işleri sizin yapmanız gerekiyor. Vlogger takipçisi kazanmak için ise, içeriği diğer tüm içerikler gibi nitelikli ve belli bir amaç barındıran, yaratıcılığı ön plana çıkaran, araştırmada elde edilen doğru bilgileri barındıran bir vlog haline getirmek gerekmektedir.  Ayrıca çektiğiniz videoyu Youtube ile optimize ederek, Vlog izlenme oranı ve Vlog takipçisi kazanabilirsiniz... 

7-Youtuber ve Vlogger Nedir? Youtube ile Vlog Kanal Optimizasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

İnternette sürekli olarak her gün düzenli olarak yüklediğinden, YouTube videolarını ve Vlogları optimize etmek, dikkat çekmek ve dijital dünyadaki birçok içerik arasında öne çıkmak için çok önemlidir. Google ve YouTube'un arama algoritmalarını, önerilerini ve ilgili içeriklerini etkileyen birkaç faktör vardır. Bunların bazıları şöyledir:

8- Bonus! Youtuber ve Vlogger Nedir Öğrendiniz. Siz de Başarılı Bir Youtuber veya Vlogger Olmak İster misiniz?

Kısa sürede youtuber olmak için ve başarılı vloglar çekmek için izlemeniz gereken bir video getirdik. İyi seyirler :)

- OKU HABER, İnternet ve Sosyal Medya bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6621848/youtuber-ve-vlogger-nedir-fenomen-bir-youtuber-veya-vlogger-nasil-olunur