İstanbul'da Bir Yıl Aradan Sonra İlk Kez Uluslararası Bir Organizasyon Düzenlendi!

İstanbul pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez büyük bir uluslararası spor organizasyonuna sahne oldu. 80 ülkeden 650 sporcunun katıldığı Karate 1 Premier League, özellikle turizm açısından büyük bir moral kaynağı oldu. TÜROB Başkanı Müberra Eresin  bu organizasyonun sektöre ‘yeniden çıkış’ için umut verdiğini, pandemi sonrasında bu organizasyonun esnafın işlerini hareketlendirebileceğini kaydetti. 

12 Mart'ta WOW Convention Center’da başlayan ve  14 Mart 2021'de sona erecek olan Karate 1 Premier League’in İstanbul etabına 80 ülkeden 650 kişi katılım sağladı. Pandemi koşullarına uygun olarak düzenlenen organizasyon seyircisiz olarak gerçekleştirilmesine karşın hem şehre hem turizmcilere pandemi sonrası için adeta umut oldu. Turizmciler de hem tüm mekanlarında titiz önlemler uygularken, pandemi tedbirleriyle spor ve kongre turizmi etkinliklerine de açık oldukları gözlemlendi. 

Bu Organizasyon Yeni Bir Çıkışın Başlangıcı Olabilir!

Konuyla ilgili genel bir değerlendirmede bulunan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin şu konuşmalarda bulundu:

“Sektörümüz üzerindeki moral etkisi çok fazla oldu. Pandemi nedeniyle tüm dünyada MICE sektörü olarak adlandırılan toplantı, teşvik gezileri, kongre, sergi organizasyonları tamamen durdu. Spor turizmi de bu kapsamda. Bu tip organizasyonlar, MICE’da dünya genelinde yeniden çıkış başladığında yeni işlerin alınmasında Türkiye’ye avantaj sağlayacaktır.  
Spor turizmini, turizmin geleceği açısından en önemli enstrümanlardan biri olarak görüyoruz. Anlık ticari faydalarının yanında orta ve uzun vadede ülke imajına ve tanıtıma çok ciddi katkı sağlıyor. ''

Pandemi süreci döneminde de Kasım ayında Formula yarışları ile ilgili bir organizasyonda düzenlenmişti. Bu organizasyonun seyircili olmadığını vurgulayan Müberra Eresin düşüncelerini şu şekilde paylaştı:

''2021’de UEFA Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’da olacak. 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Türkiye’de yapılacak. Umuyoruz ki yenileri de gelecektir”

''Pandemi Sonrasında Şimdiden Hazırız''

TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve WOW İstanbul Hotels&Convention Center Genel Koordinatörü Ziya Cihan da, organizasyonun mekan açısından sorunsuz gerçekleştirildiğini belirten Cihan turizm sektörü konusunda pandemi sonrasına şimdiden hazır olduklarını da ifade etti. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6626596/istanbulda-bir-yil-aradan-sonra-ilk-kez-uluslararasi-bir-organizasyon-duzenlendi