Korona Haritasında Kırmızı İl Sayısı Artıyor: Çok Yüksek Riskli Bölge Sayısı 2.8 Kat Arttı!

Türkiye’de koronavirüs tedbirlerinde, Mart ayı itibariyle kontrollü normalleşme başladı. Normalleşme ile birlikte yurt genelindeki sadece iki hafta içerisinde ''çok yüksek riskli” olduğu bilinen ve kırmızı ile gösterilen il sayısında 2,8 kat artış ortaya çıktı. 8 Şubat 2021 tarihinde Türkiye’de sadece 9 il “çok yüksek” riskli il olarak gösterilirken, normalleşme ile birlikte  bu gruptaki il sayısının 25’e çıktığı görüldü.

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde şehirleri düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olacak şekilde 4 renge ayırmıştı. Buna göre her yüz bin kişide görülen vaka sayısı 0-19 olan illeri “düşük” risk, 20-49 olan illeri “orta” risk, 50-99 olan illeri “yüksek” risk ve 100’den fazla vakası olan illeri ise “çok yüksek” risk olan iller olarak değerlendirildi. Bakanlık, illere göre 100 bin kişiye düşen vaka sayısını yorumsuz olarak, her hafta açıklıyor.

Yazılım uzmanı da olan film yönetmeni olarak tanınan Güçlü Yaman, Sağlık Bakanlığı koronavirüs vakalarına ilişkin verileri derleyerek yeni Türkiye koronavirüs 5 haftalık değişim haritasını oluşturdu. 

''Yüksek Riskli İl Sayısı 25'e Çıktı.''

Güçlü Yaman’ın harita görseli üzerinde yaptığı çalışmaya göre, son 5 hafta içerisinde 81 ilin vaka değişim seyri ise şu şekilde oldu:

8-14 Şubat: Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Adıyaman, Osmaniye ve Karaman illeri çok yüksek risk grubunda yer alıyordu.

15-21 Şubat: Karabük, Uşak, Ağrı, Iğdır, Bingöl illeri düşük risk grubuna girerken; Konya, Aksaray, Sakarya illeri yüksek risk grubunda yer alıyorken, çok yüksek riskli grubuna geçti. 

20-26 Şubat: Balıkesir, Burdur, Edirne, Gümüşhane, Sinop ve Amasya yüksek risk grubuna girerken, Siirt ise düşük risk grubuna dahil oldu.

27 Şubat – 5 Mart: Kademeli normalleşme adımlarının da etkisiyle çok yüksek risk grubundaki illerin sayısı artarak 26’ya ulaştı. Orta ve yüksek risk gruplarında yer alan il sayısı artarken, düşük risk grubundaki illerin sayısında ise önemli bir düşüş yaşandı. İstanbul, Mersin, Kocaeli gibi büyükşehirler öncesinde yüksek risk grubunda iken, şimdilerde çok riskli grupta yer almaya başladı. Ankara, Bursa gibi büyükşehirler ise orta risk grubunda iken, bu hafta ile birlikte yüksek risk grubunda yer almaya başladı. 

6 – 12 Mart: Bu grupta çok yüksek risk grubundan, yüksek risk grubuna inen tek il Mersin oldu. Düşük risk ve orta risk grubunda olan illerin sayısı azalırken, yüksek riskteki iller arttı. Çok yüksek risk grubundaki illerin sayısı 25'e kadar çıktı. 

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6634162/korona-haritasinda-kirmizi-il-sayisi-artiyor-cok-yuksek-riskli-bolge-sayisi-28-kat-artti