Sosyal Medya’nın Dev Platformu | Whatsapp Nasıl Ortaya Çıktı?


Whatsapp nasıl ortaya çıktı? Bugün bu soruyu Whatsapp uygulamasının milyonlarca üyesinden hemen hepsi merak ediyordur. 10 yılı aşkın süredir aktif olarak kullanılan bu uygulamanın ortaya çıkışı oldukça uzun bir döneme dayanıyor.

Whatsapp’ın ilk ortağı diyebileceğimiz, Jan Koum Kiev’de bir köyde doğmuştur. Annesi ile burada 16 yıl yaşamını sürdüren Koum, 16 yaşından sonra Amerikan’ın Californiya eyaletine taşınmıştır. Burada kaldıkları küçük dairede yaşama tutunmaya çalışan Koum, uzun yıllar sonra Whatsapp nasıl ortaya çıktı sorusunun ana kaynağı olmuştur.

Whatsapp Ne Zaman Kuruldu?

Californiya eyaletine yerleşen Koum, kendi kendine programlamalar öğrenerek kendini geliştirdi. Son olarak da San Jose Üniversitesi’nde eğitim görerek bu alanda gelişimini tamamladı. Üniversiteyi bitirdikten sonra ise ilk olarak Yahoo’da mühendis olarak işe başladı. Whatsapp ne zaman kuruldu konusu ile tam olarak bu noktada başlamıştır. Koum, Yahoo’da Whatsapp’ı kuracağı Brian Acton ile tanıştı.

Bu ikili uzun süre Yahoo’da çalışmayı sürdürdü. 2009 yılına gelindiğinde Jan Koum Whatsapp nasıl ortaya çıktı konusunun esas yaratıcısı oldu. Koum, Apple Store üzerinde mesajlaşma için uygun bir alan yaratıp yaratamayacakları üzerine düşündü. Bu keşfi yaptıktan Koum ve Acton, Rusya’da mobil uygulama geliştiricisi olarak çalışan, Igor Salomennikov ile iletişim kurdular. Bu noktadan ise Whatsapp’ın ortaya çıkışı için çalışmalar büyük bir hız kazandı. Whatsapp nasıl ortaya çıktı sorusuna ise bu çalışmalar doğrultusunda 2009 yılının Mayıs ayında cevabı verilebilecektir.

Whatsapp’ın Kurucusu Uygulamayı Ne Zaman Kullanıma Açtı?

Whatsapp’ın kurucusu Koum ismine, ‘’Naber’’ anlamından yola çıkarak karar verdi. Fakat ilk etapta Whatsapp elde edilen başarıyı elde edemedi. Kullanıcı sayısı oldukça az olan bu uygulama, sık çökmeler yaşaması sebebiyle istenilen verimin elde edilmesini de engelliyordu. Neredeyse hayalinden vazgeçmek üzere olan Whatsapp’ın kurucusu Koum, arkadaşı Acton’un desteği ile bu hayali için çalışmaya devam etti.

Geri adım atmayan Koum, sonrasında aradığı başarıyı elde etti. İlk olarak Apple Whatsapp’tan gelen mesajlar için kullanıcılara bildirim göndermeye başladı. Bir adım sonrasında ise uygulama global çapta iletişim kurulabilecek şekle uyarlandı. Bu aşamadan sonra ise Whatsapp nasıl ortaya çıktı sorusunu sorduracak kadar hızla büyümeye başladı. Kısa zamanda veri tabanında binlerce kullanıcıya ulaştı.

Whatsapp Nasıl Ortaya Çıktı, Ne Zaman Türkiye’ye Geldi!

Whatsapp nasıl ortaya çıktı konusundan sonra, bir diğer merak edilen uygulama nasıl Türkiye’ye geldi konusuna da değinmek gereklidir. Whatsapp kuruluşundan ortalama 7 ay sonrasında Türkiye’de resmen kullanılmaya başlandı. Ocak 2010’da yayınlanan uygulama Şubat ve Nisan aylarında iki kez güncelleme geçirdi. İlk olarak yalnızca Apple cihazlara uyumlu olarak tasarlanan Whatsapp, 2011 yılı itibariyle Android cihazlar içinde oluşturuldu.

Böylece anlık mesajlaşma uygulaması tüm cihazlar tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandı. Whatsapp nasıl ortaya çıktı konusundan sonra uygulamanın 9 yılda büyük gelişim gösterdiğini belirtmekte de fayda var. 11 Ocak 2021 verilerine bakıldığında, uygulamanın 39 milyon 818 bin 480 adet kullanıcısının bulunduğu görülebiliyor.

Whatsapp Sahibi Mark Zuckerberg Uygulamayı Ne Zaman Satın Aldı?

Whatsapp nasıl ortaya çıktı sorusu kadar, Facebook’un ünlü sahibi Zuckerberg’in uygulamayı ne zaman satın aldığı da oldukça merak ediliyor. Whatsapp’ın şimdiki sahibi Mark Zuckerberg, uygulamayı 2014 yılında resmen satın almıştır.

İlk olarak Facebook’u 2004 yılında kuran Zuckerberg, bu platformun hızla büyümesi ile birlikte önemli bir saygınlık kazandı. Whatsapp’ın da kısa zamanda bu denli tercih edilen bir uygulama olmasından etkilenen ünlü CEO, Whatsapp’ı satın alarak büyük bir adım atmıştır. Whatsapp’tan yaklaşık 2 yıl sonra ise İnstagram’da Mark Zuckerberg’e ait sosyal medya uygulamalarının içerisine dahil olmuştur.

Whatsapp Nasıl Ortaya Çıktı, Özellikleri Neler?

Whatsapp’ın kurucusu Joam sonrasında ikinci sahibi olan Zuckerberg, uygulamaya birbirinden farklı özellikler kazandırarak sosyal medya platformları arasında adeta devleşti. İlk olarak anlık mesajlaşma servisi olarak oluşturula Whatsapp’ta bugün günümüzde dosya gönderimi, video paylaşımı, ses kaydı oluşturma, görüntülü ve sesli görüşme gibi birçok faaliyet gösterilebiliyor.

Üstelik dosya ve video paylaşımlarında, hiçbir dosya var olan çözünürlüğünü kaybetmiyor. Whatsapp özellikleri arasında öne çıkan bir diğer durum ise uygulamayı bireysel olarak değil grup olarak da kullanabiliyor oluşunuz. Böylece çok sayıda kişi aynı grup üzerinden mesaj gönderimi, dosya, ses ya da video paylaşımı yapabilecektir. Yine dilerlerse çoklu Whatsapp görüntülü ya da sesli arama gerçekleştirebileceklerdir.

Whatsapp nasıl ortaya çıktı, özellikleri bununla mı sınırlı diyecek olursanız, özelliklerinin bunula sınırlı olmadığını belirtmek gereklidir. Whatsapp uygulamasının ayarlar kısmında var olan özellik sayesinde düşük internet kullanımı mümkün olabilecektir. Böylece kullanıcıların internet paketleri kesintiye uğramadan, anlık mesajlaşma uygulamasını kullanabilmek mümkün olabilecektir.

Whatsapp uygulamasında konum paylaş ve canlı konumu takip et özelliklerinin var oluşu ise, kişilerin bulunduğu yere ulaşabilmek ya da güvenliğin söz konusu olduğu durumlarda kullanılmasına imkan sağlayacaktır. Whatsapp uygulamasının telefonla doğrulanabilmesi için kullanıcıların beğenisini kazanan bir diğer özellik. Böylece kullanıcılar, uygulamayı güvenli ve konforlu bir şekilde kullanabilme şansı bulabilecektir.

 

 

 

- OKU HABER, İnternet ve Sosyal Medya bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6635063/sosyal-medyanin-dev-platformu-whatsapp-nasil-ortaya-cikti