Avukat Ersin Arslan'ın Ölümüne 80 Barodan Artık Yeter Tepkisi

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde haciz işlemi sırasında vurularak öldürülen Avukat Ersin Arslan için Ankara Adalet Sarayı adına meslektaşları bir basın açıklaması yaptı. 80 baronun ortak imzasıyla yapılan açıklamada, avukatlar “Bugün de hasım bellendik, bugün de yaşam hakkımız elimizden alındı. Biz bugün, Gebze’de öldürüldük” ifadeleri ile tepki gösterdi.

''Artık Yeter''

Hakim ve savcılar nasıl korunuyorsa avukatların da öyle korunması gerektiği vurgulanan açıklamada, şöyle ifadelere yer verildi:

“Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı. Görevi gereği gittiği haciz mahallinde katledildi. Acımız ve isyanımız tarifsiz büyüklüktedir. Artık yeter!” 
“Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra yılmadan söyledik; Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik. Dinletemedik… Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz?

''Davaya Müdahil Olacağız''

Soma Cumhuriyet Başsavcısının da katıldığı basın açıklamasında avukatlar saldırganın en ağır cezaya çarptırılmasını isteyerek şöyle eklediler:

“Gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacağımızı bu vesileyle kamuoyuna duyuruyoruz.”

Ne Olmuştu?

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde dün Avukat Ersin Arslan ve icra memurları, haciz işlemleri için bir eve gitmiş, memurlara haczi yaptırmak istemeyen borçlu ev sahibi Y.Y., belinden çıkardığı tabanca ile Avukat Ersin Arslan'a ateş etmişti. Avukat Aslan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

- OKU HABER, Hukuki ve Adli Konular bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6636821/avukat-ersin-arslanin-olumune-80-barodan-artik-yeter-tepkisi