HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Milletvekilliği Düşürüldü!

HDP Kocaeli Milletvekili  olarak görev yapan Ömer Faruk Gergerlioğlu^nun milletvekilliği, TBMM Genel Kurulu sıralarında otururken düşürüldü. HDP milletvekilleri ise bu olay sonrasında TBMM içerisinde “Hak, hukuk, adalet” sloganı attı. Gergerlioğlu, dışarı çıkması istendiğinde ise darbeci AKP sloganları atarak şu cümleleri sarf etti:

''Ben milletimin bağrındayım, kalbindeyim ve hiçbir yere gitmiyorum.''

''Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Ceza Almıştı''

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle 2 yıl 6 ay hapis cezası almış, Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise bu ceza kararını onamıştı. Gergerlioğlu’nun onaylanan bu ceza kararı geçtiğimiz perşembe günü Meclis'te bildirilmişti. Gergerlioğlu da milletvekili seçildikten sonra yargılamanın durdurulmasını talep etmişti. Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğu bireysel başvurunun henüz sonuçlanmamasına itiraz eden Gergerlioğlu “Karar okunurken orada olacağım ve ayrılmayacağım” demişti. 

TBMM Genel Kurulu bugün  hızlı bir karar ile 14.00’te TBMM Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplanarak gündem dışındaki konular üzerine görüşmeler yapıldı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, olayla ilgili konuşmasında şunları söyledi:

“Basın, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tezkeresinin ne zaman okunacağına dair haber yapıyor. Bu konuşmalardan sonra tezkerenin okunacağı görünüyor. Bu her şeyden önce Meclis’in kendi kendine saygısızlık yapmasıdır. Dün Danışma Kurulu yapıldı, bugün yapıldı. Meclis Başkanvekili’nin bile bilmediği veya bize iletmediği bir gündemden söz ediyoruz. Bunu kabul edemeyiz. Bu Meclis’e hakarettir, saygısızlıktır. Tarihe çokça kara sayfa eklendi. Milletvekillerimiz Farisoğulları ve Leyla Güven’in milletvekilliği düşürüldü. Hem de hukuka aykırı hem de AYM kararı beklenmeden…
Bu parlamentoya bir iade gerçekleşti ama bugün bizim milletvekilimizin başvurusu önündeyken tezkere, Meclis’e sunuluyor. Dokunulmazlık, iktidar baskısından korumaktır ama bu dönem iktidar dokunulmazlık ve milletvekilliği düşürülmesi konusunda bir rekor kırmak üzerindedir.
Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir haber paylaştığı için hakkında bir dava açılmış. Bu haber ne? Barış. ‘Devlet kabul ederse bir ayda barış gelir’ haberin başlığı bu. Kendisi de bu çağrı hakkıyla değerlendirilmeli diye twit atmış. Sonra milletvekili seçilmiş. Yargılamanın durdurulması gerekiyordu. Yargıtay onaylamış. Gerekçeli kararında 16 sayfası muhalefet 4 sayfası onama yönünde. Muhalefet şerhi, ‘bu yargılama devam edemez’ diyor.
Kesin olduğu bir karar, bugün vekilliğinin düşürülmesiyle karşı karşıya gelmiş. Yargıtay, kendi içtihadını çiğnemiş. Bu kararı yargı vermedi, siyasi iktidar verdi, iktidardaki parti verdi. Kimse bize ‘hukukidir’ demesin, bu karar siyasidir. Yargı sürgün edilmemek için, işten atılmamak için bu kararı vermiştir. Bu karar okunursa sadece Kocaeli’nde 90 bin kişinin iradesi gasp edilmeyecek, bu bütün Türkiye’nin bir hukuk devleti olma özelliğinden binlerce kilometre uzağa taşıyacak.
Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması için bu kararı okumayın. Hukuksuzluk hepimizi boğacak. Bugün Ömer Faruk Gergerlioğlu, barış istediği için vekilliği düşürülüyor.”

Eski AK Partili Abdürrahim Aksoy'da Protestoya Katıldı!

 AK partinin 22. Dönem Milletvekili Abdürrahim Aksoy ise Gergerlioğlu'nun dışarı çıkarılmak istenmesi sırasında "Kahrolsun otokrasi" diye basın locasından bağırarak protestoda bulundu. DEVA Partisi Kurucular Kurusu Üyesi olduğunu bilinen Abdürrahim Aksoy'un bu söylemlerle protestoda bulunması üzerine Genel Kurula kısa bir süre ara verildi. 

Gergerlioğlu'nun Vekilliği Düşürüldü!

TBMM Genel Kurul’unda Gergerlioğlu hakkında yargı kararının okunmasıyla Gergerlioğlu’nun milletvekilliği resmen düşürüldü. Gergerlioğlu'nun dışarı çıkarılması sırasında ise diğer HDP vekilleri hak, hukuk, adalet sloganları attı. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6637566/hdpli-omer-faruk-gergerlioglunun-milletvekilligi-dusuruldu