Ekrem İmamoğlu: Kentin Sahibi Kentteki İnsanlar Olmalı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel yönetimin reforma ihtiyaç duyulduğunu belirten açıklamalar yaptı.

"Kent Sahibi Kentte Yaşayan İnsan Olmalı"

İmece summit’in “Geleceğe Etki” seminerinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu  kendi değişim yönetiminden bahsetti. Kent yaşamındaki düzensizliklere değinen İmamoğlu, sorgulamanın önemini vurguladı ve şunları söyledi:

Kentin sahibi bu kentte yaşayan insanlar olmalı. Hesap sormalı, denetlemeli. Hem yasal düzenlemelerde hem yönetimde olan insanların yerel demokrasiye inançlarını ortaya koyma konusunda reforma ihtiyaç var.

"15 Yaşam Vadisi Tasarlıyoruz"

İstanbul için yeşil dönüşümün önemli bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Ekrem İmamoğlu, Kemerburgaz kent ormanında 3 milyon 600 bin metrekarelik bir alanı hazırladıklarını söyledi. İmamoğlu,  İstanbulluların hayatına büyük bir aktif alan dahil olacağını belirtti ve ekledi:

Böylelikle bu iki alanda 6 milyon 300 bin metrekareyi aşan muazzam bir aktif alanı İstanbulluların hayatına katmış olacağız. Özellikle dere havzalarını ve yıllardır tartışılan Ayamama ve Kurbağalıdere gibi 15 noktadaki dere havzasıyla ilgili sıkı bir çalışma yapıyoruz. Temiz su, atık su ayrımı yapıyor, su yönetimini etkin bir şekilde yeşil dönüşümün içine katarak 15 yaşam vadisi tasarlıyoruz. Atık yönetimiyle ilgili ciddi adımlar atıyoruz. İstanbul’un yüzde 15’lik çöpünü yakarak enerjiye dönüştürecek bir tesisimizi mayıs ayı içinde tamamlıyoruz. Buna ilave aynı kapasiteye yakın şehrin iki farklı yakasındaki iki tesis için de fizibilite çalışmalarını yürütüyoruz. Tüm bu dönüşümü bütüncül bir yapıda yönetiyoruz. Dönüp baktığınızda yerel yönetimin reforma ihtiyaç duyduğunu da görüyoruz. Kentin sahibi bu kentte yaşayan insanlar olmalı. Hesap sormalı, denetlemeli. Hem yasal düzenlemelerde hem yönetimde olan insanların yerel demokrasiye inançlarını ortaya koyma konusunda reforma ihtiyaç var.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6642400/ekrem-imamoglu-kentin-sahibi-kentteki-insanlar-olmali