HDP Kapatma Davası Delili, Süleyman Soylu'nun Gara İddiası Oldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması istemiyle iddianame hazırladı. İddianamede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in Gara’ya gittiği iddia edilmesi, delil olarak sunuldu. Partinin kapatılmasına, parti tüzük ve programı da gerekçe gösterildi. Ayrıca sosyal medya paylaşımı sebebiyle milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Gara paylaşımları da partinin kapatılmasına gerekçe gösterildi.

Gergerlioğlu ve Kaya'nın Paylaşımları Delil Sayıldı

Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan 609 sayfalık, 687 HDP’li hakkında siyasi yasak getiren ve de HDP'nin kapatılması istenilen iddianamesinde Gara operasyonuna da yer verildi. Ömer Faruk Gergerlioğlu veHüda Kaya'nın sosyal medya paylaşımları, kapatmaya gerekçe gösterildi ve şu yorumlarda bulunuldu:

“Irak’ın kuzeyinde yapılan operasyon sırasında bir mağarada rehin tutulan 13 silahsız vatandaşımızın PKK tarafından hunharca katledilerek şehit edilmesinden sonra da davalı parti kanadından bu katliamı gerçekleştiren terör örgütü her zaman olduğu gibi yine kınanmamıştır. Hatta davalı partinin milletvekilleri Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesaplarından attıkları mesajlar  ile bırakın terör örgütünü kınamayı tek bir kelime ile eleştirmezlerken devleti suçlamışlardır.”

Bakan Süleyman Soylu'nun İddiası, Açık Kaynak Delili

Hazırlanan iddianamede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in Gara’ya gitti iddiası ‘açık kaynak bilgisi’ olarak sunuldu. Taşdemir ise Bakan Soylu'nun iddialarına şu şekilde yanıt vermişti:

“Biz bunun neden yapıldığını elbette ki çok iyi biliyoruz. Bu bir koltuk kurtarma operasyonudur. Bunun için hemen her gün aslı astarı olmayan kuyruklu yalan haberlere ve iftiralara partimiz, vekillerimiz ve seçilmişlerimiz maruz bırakılıyor. Bu ülkede koltuk bekası için neler yapılıyor, ne akla hayale gelmedik yalanlar atılıyor çok iyi biliyoruz. Bunu andıçlamalardan da biliyoruz.”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6645765/hdp-kapatma-davasi-delili-suleyman-soylunun-gara-iddiasi-oldu