Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Görevden Alındı | Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kimdir?

Geride bıraktığımız hafta içerisinde beklenenin üzerinde bir faiz artırımı kararı alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile görevinden alındı. Ağbal, Merkez Bankası'nın başına sadece 4 ay önce atanmıştı...

Ağbal'ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Karar Resmi Gazete'de Yayımlandı...

Naci Ağbal, geçtiğimiz kasım ve aralık aylarında toplam 675 baz puan faiz artırımı gerçekleştirmiş, 2021'nin ocak ve şubat aylarında ise faiz artırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası geçtiğimiz perşembe günü yüzde 2 faiz artırımı kararı daha almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise öteden beri yüksek faiz ile yüksek enflasyon arasında doğrudan ilişki bulunduğunu sürekli olarak dile getiriyor. 

Görevden Alındığı İçin Şükranlarını Twitter'dan Bildirdi

Ağbal, görevden alındığını öğrendiğinde bu sabah saat 4:20'de twitter hesabından bir paylaşım yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. Bugüne kadar atadığı tüm görevler için Erdoğan'a teşekkür eden Ağbal:

"Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ederim. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin"

dedi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap KAVCIOĞLU KİMDİR?

23 Mayıs 1967 doğumlu olan Şahap Kavcıoğlu Bayburtlu'dur. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümününden mezun oldu. İngiltere'de Hastings College’ta İşletmecilik eğitimİ alan Kavcıoğlu, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını yaptı.

Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcılığı, Müfettişlik, Şube Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Halk Bankası AŞ’de sırasıyla İstanbul Bölge Koordinatörü, Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı olan yürüten Şahap Kavcıoğlu, 26. Dönem AKP Bayburt Milletvekilliği yaptı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Şahap Kavcıoğlu’nun “Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi” ve ‘”Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi” isimli 2 kitabı bulunuyor.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6794040/merkez-bankasi-baskani-naci-agbal-gorevden-alindi-yeni-merkez-bankasi-baskani-sahap-kavcioglu-kimdir