Merkez Bankasının Yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan İlk Açıklama Geldi!

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanacağını ifade ederek, uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleriyle hareket edeceklerini bildirdi.

''Enflasyonda Kalıcı Düşüş Sağlama Temel Hedefimiz''

Merkez Bankası Başkanı 20 ay içinde 4. kez değişti. Yaklaşık 3 ay görevde kalan Naci Ağbal'ın yerine ise Merkez Başkanlığı görevine Şahap Kavcıoğlu atandı. Ayrıca 26. Dönem AKP Bayburt Milletvekili olan Kavcıoğlu, Merkez Bankası Başkanı olarak ilk açıklamasında şu sözlere yer verdi :

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.
Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.
Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır."

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6797880/merkez-bankasinin-yeni-baskani-sahap-kavcioglundan-ilk-aciklama-geldi