Cumartesi Anneleri'nin Yargılanma Süreci Başladı

Cumartesi Anneleri'nin 23 Ağustos 2018'de eylemlerinin 700’üncü haftasında polisin müdahalesiyle karşılaşmıştı. Polis müdahalesi sırasında gözaltına alınan 46 kişi hakkında 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na muhalefet suçlamasıyla dava açılmıştı. 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezaları istenen davanın ilk duruşması bugün 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Duruşmayı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, milletvekilleri Gamze Akkuş İlgezdi, Sera Kadıgil, Ali Şeker, Turan Aydoğan, Ahmet Şık, Gülizar Biçer Karaca, Onursal Adıgüzel ve senema yapımcısı Baran Seyhan da izledi.

“Adliyeler Adalet Dağıtmak İçin Vardır''

Haklarında dava açılan 46 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması için İstanbul Adliyesi Önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı, Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu adına Jiyan Tosun okudu:

“ Adliyeler adalet dağıtmak için vardır, adalet arayanları susturmak için değil” diyerek başladığı açıklamada, “Devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha geri dönemeyen, akıbetleri bir sır perdesiyle örtülüp kaybedilenlerin  aileleri ve hak savunucuları olarak buradayız"

Açıklama Sonrasında 1 Kişi Gözaltına Alındı

Bizleri işkence ederek yaraladıkları için kamu görevlileri hakkında şikayetçi olduk diyen Tosun, darp görüntülerini ve darp raporlarını da sunduklarını ekleyerek şöyle devam etti:

''Ancak tüm başvurularımız, suç duyurularımız hakkında işleme konulmama kararı verildi. Bu karara yaptığımız itiraza da ‘incelenmeksizin reddine' denilerek yok sayıldı. Savcılık makamı hakkımızda düzenlediği iddianame ile iç hukuka ve evrensel hukuk değerlerine meydan okudu, ceza yargılamasına dayanak oluşturabilecek hiçbir delil solmayan bu iddianameyi kabul eden mahkeme hukukun temel prensiplerini ihlal etti. Siyasi iklimin etkisi ile düzenlenmiş bir iddianame ve açılmış bir dava ile karşı karşıyayız.”

Bu arada, açıklama sonrasında 1 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin Birhat Avcı olduğu öğrenildi.

- OKU HABER, Hukuki ve Adli Konular bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6812999/cumartesi-annelerinin-yargilanma-sureci-basladi