Çiftçinin Kılıçdaoğlu'na İsyanı: İncirin Kilosu Çiftçiden 4 Liraya Çıkıyor, Tanesi 5 Liraya Satılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Dürdane köyüne giderek çiftçilerin sorunlarını dinledi. Çiftçiler, tarım ürünlerinin kendisinden makul fiyatlarda çıktığını ancak fahiş fiyatlarla alıcıyla buluşturulduğunu, asıl karı aradaki aracıların kazandığından dert yandı. Kılıçdaroğlu ile konuşan yaşlı bir çiftçi zeytin ağacının dallarını keserek şu sözlerle tarım faaliyetlerindeki zorluğa örnek verdi:

“Ekonomik yönden bunun ürün verebilmesi için 4 yıl geçmesi gerek. Ne yapıyoruz buna? 4 yıl buna bedava ilaç, bakım yapıyoruz”

Yaşlı Çiftçi Kılıçdaroğlu'na Derdini Anlattı

Zeytin ağacının verimli olabilmesi için gerekli olan ilacın torbasının 600 TL olduğuna vurgu yapan yaşlı çiftçi, zeytinin kilosunu 8.50 TL ile 9 TL arasında sattıklarını söyleyerek, zeytinin marketteki fiyatlarına vurgu yaptı. Yaşlı çiftçi şu sözlerle çiftçilerin ezildiğini dile getirdi:

“Biz bunu yetiştirmek için 4 sene yanında bekliyoruz. 8 ay üretim elde etmek için mücadele ediyoruz. Ne oluyor? 3 günde bizden alınıp, tezgaha konulup satışa geçtiği zaman 30 lira. Bunun vicdan, merhamet, ticari ahlakı kalmadı. Biz çok büyük erozyona uğradık. Biz resmen eziliyoruz.”

Tarın Ürünleri Avrupa'ya Giden Çiftçi: Kazanamıyoruz

Zeytin konusunda derdini dile getiren yaşlı çiftçi, siyah incir de yetiştirdiklerini söyledi. Yetiştirdikleri ürünün Avrupa pazarına satıldığını aktaran çiftçi, kendilerinin ise Avrupa pazarındaki satıştan bir kazanç elde edemediğini şu sözlerle aktardı:

“Bunun yüzde 75’i Avrupa’ya gider. Ufak, 2’şer kiloluk kutuları var. Satış rakamlarını takip ediyoruz. Kilosu 10 Euro’ya kadar satılıyor. Tanesi bizim parayla 5 liraya satılıyor. Fakat bizim 5-6 tane büyük tüccarlar var… Bazen ayarları kaçıyor. Kilosunu 10 Euro’ya, tanesini 5 liraya sattıkları ürünü şirketleşip, kilosunu 4-5 liraya almak istiyorlar. Yani onda birini bize vermek istiyor.”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6817869/ciftcinin-kilicdaogluna-isyani-incirin-kilosu-ciftciden-4-liraya-cikiyor-tanesi-5-liraya-satiliyor