Soğan Üreticisi Eğer Desteklenmezse Ekim Yapamayacak

Hataylı bir soğan üreticisi İbrahim Durmuş, üretim maliyetlerinin yüzde 40 oranında artmasının kendilerini zor durumda bıraktığını söyledi. soğanın depolarda 20-30 kuruş olduğunu belirten çiftçi İbrahim Durmuş, bu konu hakkında kara kara düşündüklerini ifade etti ve bu nedenle bir daha artık ekim yapamayacaklarının uyarısını verdi.

Soğan Üreticileri Destek Verilmezse Bir Daha Ekim Yapamayacak

Çiftçi İbrahim Durmuş, kendilerine destek gelmediği taktirde ürünlerini bırakacağını söylediği ve soğan tarlasından hükümet yetkililerine şu sözlerle seslendi:

“Desteklenmezsek bu ekimi yapamayacağız, bir daha patates soğan ekemeyeceğiz. Bunun için hükumetten beklediğimiz en azından diğer hükümetlerin yaptığı gibi ihracatçıya bir fon ya da belirli bir para ödemesi yapsa bizi kurtarsa”

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Soğan Üreticilerinin Sesini Duydu

Çiftçi İbrahim Durmuş'un yardım talebini duyan Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yetkililere şu sözlerle seslendi:

“Ülkemiz kış şartlarında soğukla karla boğuşuyorken Hatay’ın Amik Ovası’nda bu mümbit topraklarda çiftçilerimiz binbir zahmetle erkenci soğanını yetiştirdi. Çiftçilerimiz bu girdi fiyatları karşısında ciddi bir zorlukla karşı karşıyalar. Gübre bir taraftan ilaç bir taraftan elektrik faturaları bir taraftan çiftçinin canını yakarken ürettiğimiz soğanın geçen yıl pandemi şartlarında tarlada kaldığını hiç unutmamak gerekir. Bu yıl devletin yetkilerini buradan uyarıyoruz, çiftçimizin alınterine emeğine sahip çıkalım. Çiftçimizi destekleyelim, ihracatta kotaların önünü açalım. Bizler çiftçilerimize gereken desteği vermezsek insanlar bu güzel arazilerde bir şey üretmez ise bunları dışardan ithal etmek durumunda kalırız.”

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6863754/sogan-ureticisi-eger-desteklenmezse-ekim-yapamayacak