George Floyd Davası Canlı Yayınlanıyor | Amerika Birleşik Devletleri’ni Derinden Sarsan George Floyd’un Ölümüne Dair Dava Süreci ve Yargılama Başladı

Amerika Birleşik Devletlerini tam anlamı ile sarsan ve dünya çapında geniş yankılara sebep olan George Floyd ölümü ile ilgili dava ABD Minnesota eyaletinde başladı. ABD Minneapolis şehrinde 25 Mayıs 2020 günü, siyahi Amerikalı George Floyd’un ölümünden dolayı suçlanan polis memuru Derek Chauvin’in yargılanmaya başladığı dava tüm dünya tarafından ilgiyle takip ediliyor.

George Floyd Ölümü Sonrası Başlayan Siyah Hayatlar Değerlidir Protestoları

Davaya konu olayda, olay tarihinde 46 yaşında olan George Floyd Güney Minneapolis'de bulunan bir marketten bir paket sigara almış, iş yeri sahibi ise Floyd'un kendisine verdiği 20 doların sahteliğinden kuşkulanmış ve polisi aramıştı. Bu arama üzerine gelen polis memurları ise Floyd'u kelepçeleyerek ekip aracına bindirmek istemişti. Buna direnen George Floyd, kelepçeli şekilde polis memurları tarafından yüz üstü yere yatırılmıştı. Çevrede bulunanlar cep telefonları ile beyaz polis memuru Chauvin’in, George Floyd’u yere yatırıp diziyle bir süre boynuna bastırmasını ve Floyd'un “nefes alamıyorum” çığlıklarını kaydetmişlerdi. Video görüntülerinde ayrıca Floyd'un hareketsiz kalışı ve polislerce taşınması anları da izlenmişti. Olay sonrası hastaneye kaldırılan Floyd'un bir saat sonra öldüğü açıklanmıştı. 

Daha sonra Floyd’un ölümü ile büyük şok oluşturan olay üzerine, ertesi gün büyük kalabalıklar Minneapolis sokaklarına dökülmüş ve olaya karışan dört polis memuru görevlerinden alınmıştı. Minneapolis’ten başlayan sokak gösterileri hızla diğer eyaletlere de yayılmıştı. Polisin siyah Amerikan vatandaşlarına yönelik şiddeti ulusal ve uluslararası anlamda tartışma gündemlerinin ilk maddesi olmuş ve ABD’den başlayarak tüm dünyada ırkçılık karşıtı “Siyah Hayatlar Değerlidir (Black Lives Matter)” protestoları başlamıştı.

George Floyd Olayına Dair Bazı Ayrıntılar

Olaya ilişkin iddianamede; 44 yaşındaki beyaz polis memuru Derek Chauvin’in, dizi ile Floyd'un ensesine dokuz dakikayı aşkın süre bastırdığı, diğer iki polis memurunun George Floyd’u yerde tutmaya yardım ettiği, bir diğer polisin çevredekilerin müdahale etmesini engellediği ve Floyd’un bu süre boyunca yirmiden çok kez “nefes alamıyorum” dediğine dair ayrıntılar bulunuyor.

Yargılama Hangi Aşamada?

Tüm dünyada önemli yankılara neden olan olay ile ilgili dava süreci ilk duruşma ile başladı. Bu ilk duruşmadan önce George Floyd ailesi ve yakınları mahkeme binası önünde tam 8 dakika 46 saniye diz çöktüler. Duruşma öncesinde konuşan George Floyd'un erkek kardeşi olan Philonise Floyd ise “George için adalete ihtiyacımız var, bir mahkumiyete ihtiyacımız var, Chauvin'in hüküm giyeceğine inanıyoruz" diyerek adalet çağrısında bulundu. 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında mahkeme salonunda bulunan herkesin maske takması mahkeme yargıcı tarafından zorunlu tutulurken, mahkeme salonuna kısıtlı sayıda kişi alınması ve mahkeme salonunda slogan atılmasının yasaklanması kararları da alındı. Bu dava için seçilen halk jürisinde bulunan 12 kişinin kimlikleri ise yargılama süresince gizli tutulacak. İddianamenin okunması ile başlayan yargılama sürecinde savunmaların alınmasının ise bir ay sürebileceği ön görülüyor. 

Söz konusu davada savcılık, polis memuru Chauvin’i "ikinci dereceden cinayet" suçlaması ile itham ediyor. Amerika Birleşik Devletleri ceza yasalarına göre ikinci dereceden cinayet, öldürme kastı bulunmaksızın ölüme neden olmak anlamı taşıyor. Yargılamanın sürdüğü Minnesota Eyalet yasalarına göre bu suçlama ile verilebilecek en ağır ceza ise 40 yıl hapis.

Derek Chauvin hakkındaki yargılama olaya dahil oldukları belirtilen diğer üç polis memurundan ayrı olarak başlarken, diğer üç polis ise "ikinci dereceden cinayete yardım etmek" suçlaması ile Ağustos ayında yargılanmaya başlanacak. George Floyd ölümüne dair yargılama süreci ise, daha önce çok görülmemiş bir şekilde canlı yayın ile internet üzerinden takip edilebilecek.  

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6870966/george-floyd-davasi-canli-yayinlaniyor-amerika-birlesik-devletlerini-derinden-sarsan-george-floydun-olumune-dair-dava-sureci-ve-yargilama-basladi