Ahmet Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye AYM Eleştirisi: Demokrasiye Vurulabilecek En Büyük Darbedir

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” sözlerine yanıt verdi. Bahçeli'nin sözlerine Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla eleştiride bulunan Gelecek Parti'li Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, tüm siyasi parti liderlerine ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulundu.

Ahmet Davutoğlu'ndan, Bahçeli'nin AYM'nin Kapatılması Fikrine Yorum: Demokrasiye Vurulabilecek En Büyük Darbedir

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ''Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” sözleri hakkında değerlendirme yapan Ahmet Davutoğlu, şu sözlerle bu söylemin demokrasiye vurulacak en büyük darbe olduğunu ifade etti:

“Anayasa Mahkemesi gibi demokratik hukuk devletinin asli bir kurumunu, beğenmediği bir karar sebebiyle 'Kapanması gereken bir kurum' olarak ilan etmek, demokrasiye vurulabilecek en büyük darbedir. Aynı Anayasa Mahkemesi’nin daha önce milletvekilliği üyeliğinin düşmesi konusunda aldığı karara ses çıkarmayıp parti kapatmayla ilgili aldığı karar konusunda böyle bir tavır sergilenmesi, bundan sonra Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararların seçici bir şekilde Anayasa Mahkemesi’ne karşı kullanılacağı sonucunu beraberinde getirmektedir”

Ahmet Davutoğlu Siyasi Parti Liderlerine Çağrıda Bulundu

Ahmet Davutoğlu, Türk demokrasisi için kaygı duyan herkese çağrıda bulundu. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, siyasi parti liderlerine ve sivil toplum kuruluşlarına şu sözlerle çağrısını dile getirdi:

“Buradan Türk demokrasisi için kaygı duyan bütün siyasi parti liderlerine, sivil toplum kuruluşlarına ama en başta da koalisyonun büyük ortağı olan AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan’a sesleniyorum: Bu konudaki tutumunuz nedir? Açık ve net olarak ifade edin. Anayasa Mahkemesi eğer böyle bir baskı altında karar alacak olursa Türkiye’de hukukun yıpranması sonucunu beraberinde görürüz. Bütün siyasi parti liderlerine çağrım bir an önce bu konuda ortak ve net bir tavır sergilemeleri, bütün sivil toplum kuruluşlarına çağrım ise Türk demokrasisini koruyabilmek için Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere demokratik hukuk devleti kurumlarına sahip çıkmaktır. Aksi takdirde hiçbirimizin tasvip etmeyeceği bir süreç bizi demokrasinin tümüyle göz ardı edildiği otoriter bir rejime götürür ki, buna karşı mücadele etmek hepimiz için asli bir görevdir.“

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6878834/ahmet-davutoglundan-bahceliye-aym-elestirisi-demokrasiye-vurulabilecek-en-buyuk-darbedir