TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan Özgür Özel'e: Pişman Ederim

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Genel Kurul’da dün reddedilen güvenlik soruşturması teklifinin bugün yeniden oylanacağını bildirdi. Şentop, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in “Meclis Başkanı koşa koşa geldi. Boncuk boncuk terlemiş” sözleri için de seviyeyi düşürmek istemediğini ama gerekirse gerekeni yapacağını şu sözlerle belirtti:

“Kendisine konuşurken aynaya bakmasını öneriyorum… Ben Meclis Başkanı olarak seviyeyi düşürmek istemem, ama bu işi çok daha iyi yapabileceğimi ifade etmek isterim. Pişman ederim” 

Arşiv Araştırma Teklifinin Reddedilmesi TBMM'de Tansiyonları Yükseltti

TBMM Genel Kurulu’nda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifinin reddedilmesi üzerine Başkanlık Divanı toplandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, toplantı sonrasında itiraz hakkının olduğunu ve itiraz var ise elektronik oylamaya geçilmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

''Bu TBMM’de ilk karşılaşılan bir durum değil 2015 yılında, 1997 yılında, 1988’de, 1978’de benzer şeylerle karşılaşılmış. İçtüzük 141. maddesi ‘başkan ile kâtip üyeler birlikte sayar’ diyor. İtiraz yoksa başkan sonucu açıklar, ama varsa elektronik oylamaya geçiliyor. Bu itirazın haklı haksız olduğuna başkan karar veremez. İtiraz varsa ki TBMM TV’nin yayınından da paylaşanlar oldu, itiraz var. Dolayısıyla elektronik oylamaya geçilmesi gerekiyor. ''

''Kendisine Konuşurken Aynaya Bakmasını Öneriyorum''

Şentop ayrıca Özgür Özel’in ‘'Meclis Başkanı koşarak geldi, boncuk boncuk terlemiş’' ifadelerine de değinerek bu ifadeler için seviyeyi düşürmek istemediğini, ama gerekirse pişman edeceğini şu sözlerle belirtti:

''Bir arkadaşımızın yapmış olduğu tuhaf değerlendirmeler, ‘koşarak gelmiş, boncuk boncuk terliyor.’ Bir sıkıntı olduğunu fark ettiğim anda koşa koşa giderim bu benim görevimdir. Fakat bu Meclis’te insanların konuşmalarıyla, hareketleriyle, fizik durumlarıyla ilgili en son espri yapacak kişi bu arkadaşımızdır.
Kendisine konuşurken aynaya bakmasını öneriyorum. Bunlar hoş şeyler değil. Fikirlerimizi tartışalım, ama birbirimizin halleriyle, durumlarıyla ilgili değerlendirme yapmaya kalkarsak en çok lafı işitecek olan bu arkadaşımızın kendisidir. Ben Meclis Başkanı olarak seviyeyi düşürmek istemem ama bu işi çok daha iyi yapabileceğimi ifade etmek isterim. Pişman ederim.''

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6881659/tbmm-baskani-mustafa-sentoptan-ozgur-ozele-pisman-ederim