Maden İşçileri Yüksek Enflasyon ve Düşürülen Maaşlar Nedeniyle Eyleme Başladı

Erzincan ve Kayseri’de bir maden şirketinin iki ayrı işletmesinde çalışan maden işçileri, haklarını alamadıkları için eyleme başladı. Erzincan’daki bir maden işçisi, ücretlerinin yaklaşık olarak 1.500 lira düştüğünü vurguladı ve masraflar nedneiyle çoğu işçinin evlerine bile gidemediğini şu sözlerle ifade etti:

“Gündem enflasyon, her şey almış başını gidiyor. Akabinde izinler de sıkıntı olmaya başladı. Masraflar nedeniyle insanlar eve bile gidip gelemiyor”

Maden İşçileri Haklarını Alamadıklarını İddia Etti

Erzincan ile Kayseri’de iki farklı işletmesi bulunan bir maden şirketinin işçileri, ücretlerinin düşürülmesi ve izin hakları için eyleme başladı. Maden işçileri, şirketten dün bir mesajı geldiğini ve şantiyedeki işçilerin de zorla ücretsiz izne gönderilmek istendiğini söyledi. Maden işçileri, mesai sistemi nedeniyle düşen ücretlerinin artırılmasını, izin haklarının düzenlenmesini ve işverenin de sendika haklarını tanımasını istiyor.

Erzincan’daki bir maden işçisi, iki vardiya halinde çalıştıklarını ancak 1 Nisan’dan sonra üç vardiyaya döndüklerini söyledi ve maaşlarında da 1.500 liralık düşüş yapıldığını belirtti. İşçi, madende çalışan işçilerin çoğunluğunun başka şehirlerden geldiğini vurguladı ve şu sözleri kullandı:

“Gündem enflasyon, her şey almış başını gidiyor. Akabinde izinlerde sıkıntı olmaya başladı. Masraflar nedeniyle insanlar eve bile gidip gelemiyor”

Maden işçisi, şirket yetkileriyle görüşmek istediklerini fakat taleplerini iletebilecekleri bir muhatap bulamadıklarını belirtti. Bir maden işçisi, çıkışlarını istediklerini ancak çıkarılmadıklarını hatta tehdit edildiklerini iddia etti.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6897004/maden-iscileri-yuksek-enflasyon-ve-dusurulen-maaslar-nedeniyle-eyleme-basladi