Avrupa Birliği Liderleri Türkiye'de | AB Liderleri, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Çıkmasını Yorumladı: Yanlış Bir Sinyal Veriyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmasının Avrupa Birliğinyi kaygılandırdığını ifade etti. AB Komisyn Başkan Von Der Leyen, "Bu sözleşmeden çekilmek şu an kesinlikle yanlış bir sinyal veriyor" diyerek, AB Konseyi Başkanı Michel ise"Hukukun üstünlüğü AB'nin son derece önemli temellerinden biridir" sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

AB Başkanı Von Der Leyen ve AB Konsey Başkanı Michel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beştepe'de yaptıkları görüşmenin ardından Ankara'da bulunan AB Türkiye Delegasyonu'na geçerek basın toplantısı yaptı. Toplantıda, Michel, şu açıklamayı yaptı:

"Hukukun üstünlüğü AB'nin son derece önemli temellerinden biridir. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş olması, AB’de ciddi endişeleri de beraberinde getirdi" dedi. Von Der Leyen de "Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinden çok büyük kaygı duyuyorum. Bu sözleşmeden çekilmek şu an kesinlikle yanlış bir sinyal veriyor. AB daha sonra da olabilecek olumsuz gelişmeler hakkında konuşmaktan çekinmeyecektir" 

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen: Temel İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğüne Saygı AB için Hayati Önem Taşır

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ile Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel yaptığı açıklamarla ile öne çıktı. Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkması nedeniyle kaygı duyduklarını dile getiren Leyen şu sözlerle temel insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygının AB için hayati olduğunun altını çizdi:

''AB daha sonra da olabilecek olumsuz gelişmeler hakkında konuşmaktan çekinmeyecektir. Bu aynı zamanda, Yunanistan ve Kıbrıs gibi AB üyesi devletlere yönelik tek taraflı eylemler için de geçerlidir. İlişkinin gelecekte daha da iyi olması için hareket etmek istiyoruz, ama önümüzdeki günler ve haftalar bize bu gidişatın nasıl olacağını gösterecektir.
Kesinlikle açık ve dürüst bir ortaklık istiyoruz. AB ve Türkiye arasındaki ortaklık bizi bir araya getiren şeyi daha da güçlendiriyor, ama bizi birbirimizden ayıran şeye de odaklanmak gerekiyor. Bugün dile getirdiğimiz üzere, temel insan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı AB için hayati önem taşır ve bu bizim ilişkimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye, uluslararası insan haklarına ve standartlarına saygı duymalıdır.
Ekonomik ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. AB Türkiye’nin 1 numaralı ithalat ve ihracat ortağı. Ticaretin arttırılması için Gümrük Birliği’nde şu anda yaşanan sorunlara eğileceğiz ve gümrük birliği çerçevesini güncellemeye çalışacağız. Bu benzersiz bir çerçeve başka hiçbir ülke ile böyle bir düzenlememiz yok.''

Leyen: Türkiye'nin Taahhütlerini Yerine Getirmesini Bekliyoruz

AB Komisyonu Başkanı Leyen, yaptığı açıklamada AB olarak Türkiye'nin verdiği taahhütleri yerine getirmesini beklediklerini de söyledi. Leyen, düzensiz gidişlerin önlenmesi gerektiğine de şu sözlerle dikkat çekti:

''2016 tarihli AB- Türkiye mutabakatı halen geçerlidir ve beraberinde olumlu sonuçlar da getirmiştir. Biz Türkiye’nin taahhütlerinin yanında durmasını ve taahhütlerini yerine getirmesini bekliyoruz. Bu düzensiz gidişlerin de önlenmesini kapsıyor. Yunan adalarından Türkiye’ye geri dönüşlerin herhangi bir gecikme olmadan başlamasını içeriyor. Böyle bir şey yapılması göç alanındaki iş birliğinin ile yaradığının da bir göstergesi olacak, iyi niyet göstergesi olacak. Biz mültecileri ve ev sahibi toplulukları desteklemeye devam edeceğiz. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye bu zorlukla başa çıkmasında destek oluyoruz. Yardım eğitim ve sağlık önceliğinde devam edecek ama ileride AB’nin sağladığı mali yardım, mültecilerin kendi geçimlerini sağlayacak biçimde güçlendirilmelerine odaklanmalı."

AB Konseyi Başkanı Michel: AB Görüşmelere Başlamaya Hazır

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, yaptığı konuşmada Türkiye ile AB arasında farklı görüşler olduğunu ancak AB'nin görüşmelere hazır olduğunu şu sözlerle açıkladı:

"Erdoğan ile dış politika konularını da değerlendirdik. Tabii ki farklı görüşler var, ancak barış ve istikrarla ilgili yeni bazı fırsatların, özellikle, Libya’da ortaya çıkmasını ümit ediyoruz. AB’nin iş birliğine dayanan ve karşılıklı çıkarlara dayanan ilişkiyi kurmaya hazır olduğunu ifade etmek istiyoruz. Aynı zamanda, AB ve AB üyesi devletlerin çıkarlarını korumaya devam edeceğiz. Biz bu konuda elimizi uzatıyoruz. Türkiye’nin de bu fırsatı önemli ve sürdürebilir bir biçimde görmesini bekliyoruz. AB görüşmelere başlamaya hazır. Haziran ayında gerçekleşecek zirve toplantısında bu konudaki gelişmeleri ele alacak."

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6900635/avrupa-birligi-liderleri-turkiyede-ab-liderleri-turkiyenin-istanbul-sozlesmesinden-cikmasini-yorumladi-yanlis-bir-sinyal-veriyor