Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''İsteseniz de İstemeseniz de Kanal İstanbul'a Başlıyoruz''

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi'nin temelinin yaz aylarında atılacağını belirterek şu sözlere yer verdi:

 "İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul'a başlıyoruz ve yapacağız"

Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin yeni limanlar yaptığını ifade eden Erdoğan, bu durumun Boğazlardaki gemi trafiğini daha da artacağına dikkat çekerek şu düşüncelerini de ekledi:

"İstanbul Boğazı’ndan 1930’lu yıllarda 3 bin gemi geçerken bugün bu rakam 40 binin üzerindedir. Halbuki İstanbul Boğazı’nın emniyetli gemi geçiş kapasitesi 25 bindir. Yani şartları zorlayarak Boğazlardaki gemi trafiğini yürütüyoruz. Kanal İstanbul bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır" 

''İsteseniz de İstemeseniz de Biz Kanal İstanbul'a Başlıyoruz''

AKP'nin Meclis'teki grup toplantısında konuşan Erdoğan, Kanal İstanbul'un iki yakasına kurulacak 500 bin nüfuslu şehrin İstanbul'un depreme hazırlık sürecini de hızlandıracağını söyledi. 

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ülkemizin en büyük ve en stratejik altyapı projesi olan Kanal İstanbul ile ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Projenin ÇED raporu, 56 kurum ve kuruluşun, 200’den fazla bilim insanının, medyanın ve vatandaşlarımızın katkılarıyla tamamlandı. Kanalın iki yakasında kurulacak 500 bin nüfuslu şehir İstanbul'un depreme hazırlık sürecini de hızlandıracaktır. Karadeniz'de hem biz hem de kıyısı olan ülkeler sürekli büyük ve yeni limanlar yapıyor. Bu durum boğazlardaki gemi trafiğinin daha da artacağına işaret ediyor. Hale bak tehdit ediyor; ‘Kim ki bu Kanal İstanbul projesine girer bütün müteahhitlerin elinden bunu biz geliyoruz, geldiğimizde ödemeleri vesaire... ellerinden alırız ve kendilerini de kenara koyarız'.
Böyle bir devletin devamlılığına inanmak, böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir zihniyet, nasıl bir çürümüşlüktür? İstanbul Boğazı’ndan 1930’lu yıllarda 3 bin gemi geçerken bugün bu rakam 40 binin üzerindedir. Halbuki İstanbul Boğazı’nın emniyetli gemi geçiş kapasitesi 25 bindir. Yani şartları zorlayarak Boğazlardaki gemi trafiğini yürütüyoruz. Kanal İstanbul bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul'a başlıyoruz ve yapacağız. Etaplar halinde yapılacak ihalesine çok yakında çıkıyoruz, yaz aylarında da temelini atıyoruz."

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6904247/cumhurbaskani-erdogan-isteseniz-de-istemeseniz-de-kanal-istanbula-basliyoruz