Romanya'nın Ankara Büyükelçisi, Soyer'i Ziyaret Etti.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Alexandru Tinca, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamına giderek ziyaret etti. Pandemi sonrası turizm konularının konuşulduğu ziyarette Başkan Tunç Soyer, İzmir’de düzenlenecek Kültür Zirvesi ile gastronomi fuarı Terra Madre’yi hatırlatarak iş birliği fırsatlarından söz etti.

''İşbirliği Yapmalıyız''

Romanya’nın İzmir Başkonsolosu Mioara Ştefan’ın da eşlik ettiği ziyarette konuşan Başkan Tunç Soyer, pandemi sonrasında iki ülke için de yeni bir dönemin açılmasını umduğunu belirterek İzmir’de yapılan turizm hazırlıklarından söz etti. Büyükşehir’in gerekli kriterleri yerine getirerek oluşturduğu yeme-içme ve konaklama işletmeleri ve Turuncu Çember sertifika programından bahseden Soyer, İzmir’i güvenli bir destinasyon haline getirmek için çalıştıklarını vurguladı. Soyer konu hakkında ise şu sözleri söyledi:

“Bu belgeyi alan çok sayıda işletme var. Programın kapsamını da genişleterek havayolu firmalarının da sertifika alabilmesine olanak tanıdık. Böylece Sun Express de Turuncu Çember sertifikası aldı” 

Büyükelçi Ştefan Alexandru Tinca ise Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin turizm konusunda işbirliği yapabileceğine değinerek şunları söyledi:

“İzmir ile Köstence’nin kardeş kent protokolünü imzalaması için aracılık edebiliriz. Ayrıca kültürel, akademik ve ekonomik anlamda İzmir’in sunduğu fırsatlardan yararlanmak isteriz” 

Başkan Soyer, İzmir’de bu yıl düzenlenecek Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Kültür Zirvesi ile 2022 yılında yine İzmir’in ev sahipliği yapacağı Terra Madre gastronomi fuarından söz ederek, Romanya ve Türkiye'nin bu konu üzerine iş birliği yapması gerektiğinden bahsetti. 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6904292/romanyanin-ankara-buyukelcisi-soyeri-ziyaret-etti